Dlaczego mieszkańcy regionu od miesięcy czekają na dokumenty związane z 500+? – interwencja RDN

19.01.2018

Chodzi o sytuację, gdzie jeden rodzic jest za granicą. W wiadomościach RDN wracamy do interwencji w sprawie tarnowskiego Oddziału ds. Koordynacji Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych.

Od stycznia przejął część zadań Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obowiązki marszałków województwa trafiły do wojewody przez chaos, jaki panował w ROPS-ach. To dziesiątki tysięcy niezałatwionych spraw.

Joanna Paźdzo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego mówi, że Małopolski Urząd Wojewódzki przejął blisko 70 tysięcy spraw z poprzednich lat. – Wśród tych spraw są też te dotyczące wypłaty 500+. Z pierwszego okresu świadczeniowego, czyli z lat 2016-2017 takich spraw jest prawie 10 tysięcy. Z drugiego okresu to 12 tysięcy. W sumie jest około 22 tys. niezałatwionych jeszcze spraw dotyczących samego 500+ – informuje rzecznik prasowy.

Mierzymy się z dużym problemem organizacyjnym – przyznaje Joanna Paźdzo. – Musimy te sprawy uporządkować, zbudować realizację zadania niemalże od początku. Oczywiście na początku będą występowały problemy i rozumiemy, że nasi klienci wyrażają niezadowolenie. Naszym celem jest to, aby jak najszybciej sprawy uporządkować, żeby gminy mogły przystąpić do wypłacania wszystkich, dotychczas niewypłacanych świadczeń, w tym tych, dotyczących 500+ – dodaje rzecznik.

Urząd zajmuje się sprawami, gdzie jedno z rodziców przebywa w jednym z krajów Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinie oraz Szwajcarii. Wówczas należy ustalić, który kraj ma wypłacać świadczenia. Tym zajmują się urzędnicy. Mieszkańcy regionu od miesięcy czekają na decyzje. Teraz to zadanie realizowane jest przez oddział Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Temat ten odbił się szerokim echem wśród słuchaczy Radia RDN. Więcej w Pulsie Regionu.

Zobacz także: Mieszkańcy twierdzą, że na decyzje czekają miesiącami – interwencja RDN

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN