Przez dług nie ma szans na rozwój

07.11.2017

Gmina Łapanów jest już tak zadłużona, że traci szansę na dalszy rozwój z pomocą pieniędzy unijnych. Jak informowaliśmy niedawno na antenie RDN Małopolska, dług publiczny tego samorządu sięga 70 procent dochodów.

Tymczasem oczyszczalnia ścieków jest już w fatalnym stanie i gdyby nie zadłużenie, gmina mogłaby wystąpić o dotację na jej remont. Nie ma jednak pieniędzy na wkład własny. Radny opozycji Andrzej Śliwa uważa, że rozwiązaniem tej sytuacji mogłaby być konsolidacja kredytu. – Analizy finansowe pewno okażą, czy jest możliwość konsolidacji kredytu, czyli zamiany kilku kredytów na jeden kredyt w innej instytucji finansowej, która pozwoliłaby np. wydłużyć spłaty dając przez to możliwość np. zaciągnięcia kredytu. Bo jeżeli za chwilę oczyszczalnia przestanie działać, to skąd weźmiemy pieniądze, jeżeli już wtedy środków zewnętrznych nie będzie. Czy będziemy wtedy remontować za swoje pieniądze? – pyta radny.

Wójt Robert Roj przyznaje, że zagadnienie konsolidacji kredytów nie jest mu obce i prowadzi w tej sprawie rozmowy. – Obecnie w ogóle mamy problem z pozyskiwaniem jakichkolwiek kredytów, nie ukrywam tego. Od dwóch lat na ten temat rozmawiam, a czy dojdzie do konsensusu? Pożyjemy, zobaczymy – mówi wójt.

Dług publiczny gminy Łapanów wynosi w tym roku ponad 27 mln zł przy dochodach rzędu 36 mln zł.

Posłuchaj:
Andrzej Śliwa
Robert Roj
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za Słowo (NS)- Kacper Dąbrowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN