Dotkliwe kary za opóźnienie dla firmy przebudowującej halę Jaskółka

03.12.2018

Miasto nie zgodziło się na przedłużenie umowy oddania obiektu. Zaczęło naliczać wykonawcy blisko 60 tysięcy zł kary za każdy dzień opóźnienia.

Wykonawca chciał przedłużyć umowę o ponad 320 dni.

Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej, tłumaczy, że urzędnicy nie znaleźli przesłanek, by przychylić się do prośby firmy. Jego zdaniem można jedynie uwzględnić kilka dni zwłoki, które związane są z temperaturą.

Niestety te kary są dość dotkliwe dla wykonawcy, ale zgodnie z umową tak musimy działać. Termin oddania był – wg dzisiejszego aneksu do umowy – do 15 listopada. Od tego dnia powinny być już liczone kary. Jeżeli natomiast – po konsultacji z radcą prawny- zostaną uwzględnione te dni, to być może te kary będą liczone nie od 15, lecz od 24 czy 25 listopada. Zgodnie z umową limit tych kar jest określony na 15 proc. wartości kontraktu. Więc do tej wysokości będą naliczane. 

Teraz miasto jest na etapie zatwierdzania umowy z podwykonawcą, który zrealizuje nową konstrukcję dachu. Pojawiły się natomiast usterki w zrobionym już otoczeniu hali. Będą poprawki i ściąganie części nawierzchni.

Większość robót jest wykonana dobrze, natomiast ścieżka rowerowa ma wady i została zakwestionowana przez inspektora nadzoru. Będziemy wnioskować o sfrezowanie nawierzchni i położenie jej jeszcze raz. Mówimy o czerwonej masie na ścieżce rowerowej, chodzi o warstwę ok. 4 cm – dodaje Nakielny.

Dodajmy, że przebudowa Jaskółki będzie firmę dodatkowo kosztować 8 milionów zł. To koszt nieprzewidzianej nowej konstrukcje dachu. Straty są wynikiem feralnej w skutkach próby opuszczania konstrukcji bez zamontowania wystarczającej liczby wzmocnień. W konsekwencji doszło do jej wygięcia.

Wykonawca deklaruje, że halę mógłby dokończyć do października.

Posłuchaj:
Rafał Nakielny
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za Słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN