Mieszkańcy Jasienia protestowali na „starej czwórce” [ZDJĘCIA]

30.09.2020

Przez godzinę od 13:00 droga krajowa nr 94 była blokowana między Bochnią i Brzeskiem. Kilkunastu mieszkańców Jasienia protestowało przeciwko instalacji ekranów dźwiękochłonnych, zatrzymując co pewien czas ruch samochodowy.

Sporny odcinek, na którym mają się pojawić ekrany znajduje się po północnej stronie drogi i ma około półtora kilometra. Grupa blisko 30 mieszkańców, którzy mają tutaj swoje domy nie chce instalacji barier. Przekonują, że wysokie zapory zabiorą im dostęp do światła i odgrodzą ich od klientów znajdujących się tutaj firm.

– Jak ja mam oddychać jak postawia mi taki ekran dwa metry przed oknami, nie będę już miała światła do domu. Chyba będzie trzeba świecić cały dzień. Jeżeli to zasłonią, to już w tej chwili jest problem nieraz, żeby ktoś trafił na adres. Jak będą osłony, to będzie dodatkowe utrudnienie.

Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że ekrany są instalowane na mocy decyzji starosty. Dodaje, że zarejestrowany w Jasieniu poziom hałasu wymusza dodatkowe działania w celu jego ograniczenia, idące dalej niż wylanie cichej nawierzchni. Mówi rzeczniczka krakowskiego Oddziału Dyrekcji Iwona Mikrut

– Nie możemy działać wbrew przepisom. Tutaj będą rożne ekrany. Częściowo będą przezroczyste.

Starosta brzeski Andrzej Potępa przyznaje, że wydał decyzję o nałożeniu na miejscowy oddział Dyrekcji obowiązku ograniczenia oddziaływania hałasu. Jednak nie wskazywała ona w jaki sposób, należy to zrobić. Wybór metody należy do zarządzającego drogą. Można np. wprowadzić ograniczenie prędkości i takie metody sugerowaliśmy – twierdzi Andrzej Potępa.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Iwona Mikrut
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN