Tak wygląda droga powiatowa na Sądecczyźnie – interwencja RDN [ZDJĘCIA]

15.12.2017

Między Jasienną (gm. Korzenna) i Podolem-Górową (gm. Gródek nad Dunajcem) nagle kończy się asfalt. Przez około kilometr droga powiatowa nie jest nawet ubita, wiedzie przez las i można tędy co najwyżej przejść pieszo. Jakie są szanse na zmiany?

Stanisław Kantor z Lipnicy Wielkiej zadzwonił do naszej redakcji, by zainteresować nas tematem pewnej specyficznej drogi powiatowej. W Jasiennej i Podolu-Górowej nagle kończy się asfalt i samochody nie mają możliwości, by jechać dalej. Nawet auta terenowe mają problem, gdyż droga wiedzie przez las, miejscami jest całkowicie zarośnięta i pełna kolein.

Jeszcze w latach siedemdziesiątych tą drogą dało się przejechać, ale woda poniszczyła i przejazdu nie ma – mówi pan Stanisław. Żeby dostać się z Jasiennej do Podola-Górowej, trzeba jechać na około. – Z samej Jasiennej to jest około 10 do 15 kilometrów, natomiast jadąc z Lipnicy nadrabiamy nawet 26-28 kilometrów – dodaje nasz rozmówca.

Przy odnowieniu drogi przez las ten dystans skróciłby się przynajmniej o połowę. Również pan Mieczysław z Jasiennej uważa, że drogę przez las trzeba odnowić, tak by znów była przejezdna dla samochodów. – Zdarza się, że kierując się GPS-em wjeżdżają na tę drogę, zatrzymują się pod lasem i nie mogą jechać dalej, ani się wycofać. Wtedy trzeba ich wyciągać z tej grząskiej drogi.

Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna podkreśla, że powiat rozpoczął działania w temacie odnowienia drogi między Jasienną i Podolem-Górową. – Droga jest już wytyczona, ale jeszcze nie jest przejezdna. Jestem otwarty i rozmawiam z panem starostą. Mam nadzieję, że w niedługim czasie uda się tę drogę udrożnić.

Będąc na miejscu zauważyliśmy znaki na drzewach i w gruncie, wyznaczające granice działek oraz przebieg drogi. – Faktycznie była taka wizja lokalna, co pozwoli stwierdzić ile drzew trzeba wyciąć, czy kolidujemy z terenem leśnym – wyjaśnia Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Czy planuje się zrobienie tam drogi asfaltowej, czego chcieliby mieszkańcy?

Będzie to zależało od możliwości. Jeden scenariusz zakłada utwardzenie drogi, wyżwirowanie po odprowadzeniu wody. Jeśli do sprawy włączy się gmina i pozwoli na to budżet powiatu, można starać się o zezwolenia, między innymi na realizację inwestycji drogowej – podkreśla Czerwiński.

Na konkrety trzeba będzie poczekać. Dopiero po uchwaleniu budżetu powiatu na 2018 rok, sporo może się wyjaśnić w sprawie drogi miedzy Jasienną i Podolem-Górową.

Posłuchaj:
Relacja
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN