Gdzie druga tura wyborów samorządowych?

22.10.2018

Nie wszędzie mamy jasną sytuację po wyborach samorządowych. W 10 -ciu gminach będzie druga tura wyborów. Gdzie?

Mimo, że wybory samorządowe już za nami, nie wszędzie rozstrzygnięto, kto będzie rządzić miastem czy gminą. Druga tura na pewno będzie w Krynicy – Zdroju. Tutaj urzędujący burmistrz Dariusz Reśko zmierzy się z Piotrem Rybą. Ten drugi ma nadzieję, że w drugiej turze zbierze głosy, które wcześniej mieszkańcy oddali na trzeciego z kontrkandydatów Zbigniewa Wojewodę.

– Dzieli nas około 120 głosów, póki co to ja mam przewagę. Mam nadzieję, że wyborcy Zbigniewa Wojewody, jeżeli chcą zmiany jakościowej w urzędzie miasta, to nie będą mieli problemu z podjęciem właściwej decyzji – komentował Piotr Ryba.

W uzdrowisku nie brakuje mu poparcia, ale swoich zwolenników ma też Dariusz Reśko.

Podzieleni na dwóch kandydatów są też mieszkańcy Piwnicznej – Zdroju. Tutaj 4 listopada kolejna walka, tym razem spośród czwórki kandydatów zmierzy się dwóch, którzy dostali najwięcej głosów, czyli obecny burmistrz Zbigniew Janeczek i jego kontrkandydat Dariusz Chorużyk. Mieszkańcy mają konkretne oczekiwania od przyszłego włodarza – Czekamy, żeby inwestycja z kicarzem ruszyła, potrzeba nam tu więcej miejsc pracy i turystów – wylicza jednak z mieszkanek.

Druga tura szykuje się także w Kamionce Wielkiej. Obecny włodarz, Kazimierz Siedlarz, zmierzy się z Andrzejem Stankiem. Drugi raz do urn będą musieli udać się także mieszkańcy Łososiny Dolnej. Tym razem będą wybierać nie spośród czterech, a dwóch kandydatów. Do wyboru mają byłego posła, a obecnego wiceprezesa dawnego Zespołu Elektrowni Wodnych Rożnów spółka z.o.o. Andrzeja Romanka i urzędującego od 24 lat Stanisława Golonkę. Pytany, czy był zaskoczony wynikiem, stwierdził, że…

– Spodziewałem się każdego wyniku, przy czwórce kandydatów byłem pewny drugiej tury – komentuje Stanisław Golonka.

Dogrywka będzie także w gminie Grybów. Po 20 latach rządzenia gminą Grybów, Piotr Krok będzie musiał powalczyć o reelekcje w drugiej turze. Na urzędującego wójta zagłosowało ponad 43 procent mieszkańców. Zmierzy się on z Jackiem Migaczem, którego poparło prawie 33 procent głosujących.

Druga tura, ale już bez dotychczasowego wójta, rozegra się w gminie Łukowica w pow. limanowskim. Mieszkańcy podziękowali za współpracę Czesławie Rzadkosz, która funkcję pełniła od 37 lat, a szansę dali teraz Leszkowi Lisowi i Bogdanowi Łuczkowskiemu.

Druga tura szykuje się też w Krościenku nad Dunajcem. Najwięcej głosów zebrał Stanisław Gawęda – w sumie 1066. Obecny wójt Jan Dyda ma niewiele mniej – 1042.

Druga tura będzie też w Mszanie Dolnej i gminie Niedźwiedź.

Na koniec jeszcze Ochotnica Dolna. Według pierwszych, nieoficjalnych informacji, w drugiej turze miał znaleźć się Stanisław Jurkowski, czyli obecny wójt oraz jego kontrkandydat Tadeusz Królczyk. Mniej głosów w pierwszej turze miał Jurkowski. Po dokładnym przeliczeniu głosów, okazało się, że wójtowi zabrakło 8 głosów do II tury. Władzę przejmie zatem Królczyk.

Posłuchaj:
Relacja
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN