Dużo mniej dawców, a krew mimo pandemii cały czas jest potrzebna na planowe zabiegi i transfuzje

06.05.2020

Pandemia bardzo negatywnie odbiła się na liczbie krwiodawców w Tarnowie. W niektórych tygodniach ich liczba spadła nawet o ponad połowę.

W kwietniu w punkcie przy Szpitalu św. Łukasza było najgorzej, bo zaledwie 160 osób przyszło oddać krew, podczas gdy wcześniej było ponad 400.

Jak informuje Bogusława Witek-Zając, kierownik Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy szpitalu wojewódzkim, krwiodawcy boją się, bo nie znają sytuacji.

Dzwonimy do nich, wyjaśniamy i prosimy. Musimy ich też czasem przekonywać o bezpieczeństwie oraz zachęcać, by przyszli. To skutkuje – dodaje.

– Codziennie wykonujemy telefony do naszych dawców, którzy mają termin i mogliby oddać krew, z prośbą o odwiedzenie naszego punktu. Niekiedy należy wytłumaczyć im, że nasza placówka znajduje się w innym budynku niż SOR i nie ma kontaktu z pacjentami, nie przechodzą też przez wejście, gdzie my wchodzimy, nie ma też odwiedzających, więc ryzyka w zasadzie nie ma żadnego. Niestety jest częściowa dezinformacja, nie są świadomi tego, że można bezpiecznie przyjść.

Tymczasem operacje i transfuzje odbywają się i krew jest bardzo potrzebna.

– Potrzeby są bardzo duże. Gorąco chciałam zaprosić o przyjście do nas i o zrozumienie sytuacji, że to, że żyjemy w okresie pandemii nie oznacza, że pacjenci nie potrzebują krwi. Musimy się starać, żeby zapewnić krew nie tylko w sytuacjach ratujących życie, ale też żeby planowe zabiegi, planowe transfuzje mogły się odbywać, bo tu może być problem.

Trudną sytuację w krwiodawstwie pogarsza fakt, że odwołane są wszystkie wyjazdowe akcje oddawania krwi.

Dodajmy, że zaostrzyły się też wymagania, jeśli chodzi o kwalifikacje. Krwiodawcom mierzona jest też temperatura. Jest również dodatkowa ankieta dotycząca zagrożenia epidemiologicznego.

Więcej o tym w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Bogusława Witek-Zając
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN