Duży spadek frekwencji w instytucjach kulturalnych. Dyrektorzy liczą straty

11.03.2020

Największy spadek jest w Kinie Marzenie, w niektórych dniach frekwencja jest mniejsza o połowę. W teatrze ubyło widzów o ok. 30 procent.

– Problem jest duży, przyznaje Marcin Sobczyk, dyr. Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta.

– Jeśli sytuacja będzie się przedłużać, to na pewno spowoduje to ogromne starty finansowe dla instytucji kultury. Te wpływy z biletów w przypadku kina, teatru, wystaw stanowią spory dochód po stronie własnej, więc ograniczenie tych środków będzie powodować poważną lukę. Gdyby ten poziom frekwencji się utrzymał, to będą to setki tysięcy straty.

Miasto ogranicza imprezy, większość jest przekładana albo odwoływana. Te, które nie były jeszcze niezakontraktowane, nie są projektowane.

– Najbliższe wydarzenie, występ zespołu Śląsk, będzie przełożony na czerwiec. Wszystkie imprezy masowe, które były planowane w najbliższym czasie, na tę chwilę są odwołane albo zawieszono wydanie pozytywnej decyzji administracyjnej pozwolenia na imprezę masową.

We wszystkich instytucjach kulturalnych pojawiły się instrukcje, jak myć skutecznie ręce. Pojawiają się też płyny do dezynfekcji.

Jak zauważa dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Andrzej Szpunar, trzeba uważać również przy podawaniu dłoni.

– Miałem przyjemność być w galerii ostatnio, gdzie był tłum ludzi i co więcej podawaliśmy sobie ręce i nikt z tym nie umykał, ale trzeba uważać. Sprawy są ważne i trzeba iść w kierunku starannej higieny, co nam wszystkim dobrze zrobi. Teraz w Tarnowie z tym myciem będzie trudniej, bo od ilości zużytej wody będzie zależała cena śmieci. Mam nadzieję, że tarnowianie nie przestaną się kąpać w wannach.

Więcej o tym w Pulsie Regionu.

W podtarnowskim Szynwałdzie można odwiedzać wystawę pt. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”.

Jej celem jest przybliżenie zasad dotyczących higieny na polskiej wsi, a zarazem pokazanie, jak ważną rolę w życiu odgrywa woda i mydło.

Posłuchaj:
Marcin Sobczyk
Andrzej Szpunar
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN