Z czym zmagają się mniejszości?

24.08.2019

Dystans i brak akceptacji – to główne bolączki tej społeczności, z którymi na co dzień spotykają się Romowie w Polsce i Europie. Do tego dochodzą złe wykształcenie  i nędza. Rozmawiali o tym naukowcy podczas konferencji naukowej w Tarnowie.

Najwięcej Romów mieszka w południowo-wschodniej Europie, gdzie stanowią mniejszości ok. 10-procentowe.

– Nie możemy się uwolnić od uprzedzeń i stereotypów. Wciąż jest dystans i protekcjonalizm w stosunku do tej mniejszości, mówi Beata Popiołek, romolog.

Spotykają się np. z tym, że dzwonią za pracą i słyszą, że praca jest, a gdy przychodzą na spotkanie, to pracy już nie ma. To wciąż pokutuje. Jest to grupa wciąż zamknięta. Jeżeli chodzi o bezrobocie wśród Romów jest nadal bardzo wysokie – około 90 proc. Często pracują w szarej strefie. W dużej mierze korzystają też z pomocy społecznej. Jeśli chodzi o edukację, dzieci obowiązkowo chodzą do podstawówki, czy gimnazjum, ale po tym etapie edukacja zwykle zanika- dodaje.

Jak mówi Sławomir Kapralski z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, programy pomocowe niewiele do tej pory dały.

– Te pieniądze zostały zmarnowane – dodaje.

– Nie ma szeroko rozpowszechnionej świadomości, że ta edukacja może coś pomóc. Ja ich rozumiem, bo trzeba bardzo długofalowo myśleć, mieć dużo optymizmu, żeby wierzyć, że edukacja może pomóc w zmianie statusu grupy dyskryminowanej i oni nie są optymistami, mają po temu dobre powody. Pytałem ostatnio Roma, czemu nie pilnuje swoich dzieci, żeby chodziły do szkoły, on na to odpowiedział, że kocha swoje dzieci i dobrze im życzy i pyta, co one będą miały z chodzenia do szkoły. Tam nauczycielka jest wykształcona, mądra, a po szkole musi iść na kasę do sklepu dorobić sobie – wyjaśnia prof. Kapralski.

Jak mówi Adam Bartosz, cyganolog, w społeczeństwach polskim i europejskim pokutują niezmiennie dwa stereotypy Cygana.

Cyganie złodzieje, brudasy, oszuści, lenie, itd. To jest stereotyp ukształtowany jeszcze w XV, XVI wieku. Tak encyklopedia Bielskiego właśnie określa Cyganów jako ludzi tajemnych, brudnych, złych. Jednocześnie – od oświecenia –  zaczął tworzyć się stereotyp pozytywny, pokazujący Cyganów jako ludzi wolnych, niezwiązanych z ziemią, nie przywiązanych do reguł, które krępują człowieka przepisami – mówi Adam Bartosz.

Konferencję naukowa – Na bister. Sytuacja Romów w Europie – na której gościli romolodzy z kilku krajów, odbyła się w ramach trwającego w weekend w Tarnowie cygańskiego lata i XX Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów.

Posłuchaj:
Beata Popiołek
Sławomir Kapralski
Adam Bartosz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za Słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN