Dzieci utracone spoczęły we wspólnej mogile [ZDJĘCIA]

18.10.2020

Dzieci, które zmarły przed narodzeniem i zostały pozostawione w tarnowskich szpitalach,  spoczęły w grobowcu na cmentarzu w Tarnowie Mościcach.

Uroczystość odbyła się z okazji obchodzonego kilka dni temu Dnia Dziecka Utraconego.

Był to pogrzeb 87 dzieci. Zostały również odczytane imiona dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele w Mościcach w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

Koszt pochówku został pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.

Kilka lat temu dzięki staraniom rodziców na cmentarzu powstał grobowiec i Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych, gdzie każdego roku odbywają się pochówki.

Teraz Komitet przekształcił się w Fundację i pojawiają się kolejne inicjatywy, dzięki którym możemy pomagać rodzicom – mówi prezes Joanna Sadowska.

W tym roku działamy już jako Fundacja. To nam też pozwala działać lepiej i mamy więcej możliwości. Przyjmujemy cały czas zamówienia na tabliczki, które później są montowane na Miejscu Pamięci. Nowością są nasze dyżury w Poradni Rodzinnej przy katedrze. O godzinie 18.00 uczestniczymy w Mszy św. za rodziców po stracie dziecka, później jest dyżur, a następnie wspólny różaniec o 20.30. To wszystko odbywa się w czwarty piątek każdego miesiąca – dodaje.

Fundacja Spes organizuje także ogólnopolską konferencję online pt. Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym. Odbędzie się ona 20 października o 16.00.

Spotkanie rozpocznie się prelekcją prof. dr hab. Roberta Śmigla na temat: Ciężkie wady rozwojowe u dziecka zdiagnozowane w okresie perinatalnym. Rola hospicjum perinatalnego.

Po krótkiej przerwie dr n. med. Agnieszka Stembalska przybliży temat – Przyczyny poronień. Diagnostyka i postępowanie medyczne po poronieniu. Po wykładach będzie możliwość zadawania pytań prelegentom.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie https://fundacjaspes.pl/wydarzenia,id=91

Po wypełnieniu formularza każdy uczestnik otrzyma indywidualny link do spotkania. Konferencja jest bezpłatna.

Posłuchaj:
Joanna Sadowska
Ewa Biedroń, foto Fundacja Spes
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN