Dzień Walki z Depresją – dzień otwarty w ZPS

15.02.2020

Depresja to taka choroba jak cukrzyca czy nadciśnienie i wymaga leczenia, bo skutki depresji bywają bardzo poważne – przestrzega psychiatra Ines Szczepańska, która wygłosi wykład w ramach Dnia Walki z Depresją w ZPS.

Kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrycznego w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie mówi, że najpoważniejszym skutkiem depresji jest samobójstwo osoby chorej, ale jest też wiele innych chorób, które bezpośrednio wiążą się z naszym stanem psychicznym.

– Dochodzi do zaburzeń hormonalnych, czyli do zaburzeń funkcjonowania np. tarczycy, do zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Coraz więcej doniesień mówi o tym, że stany depresyjne łączą się również z aktywacją stanów zapalnych w organizmie. Stąd też tak dużo powiązań z chorobami cywilizacyjnymi.

Specjalista psychiatrii podkreśla, że w leczeniu depresji najlepsze efekty daje psychoterapia, bo leki przynoszą ulgę, ale tylko na chwilę, natomiast psychoterapia zmienia myślenie i postrzeganie otaczającej rzeczywistości.

O tym jakie metody stosowane są w leczeniu depresji będzie można dowiedzieć się podczas Dnia Walki z Depresją w Zespole Przychodni Specjalistycznych.

W ramach środy z profilaktyką NFZ, w najbliższą środę (19 lutego) odbędzie się otwarte spotkanie na Oddziale Psychiatrii przy ulicy Mostowej.

W godz. od 12.00 do 13.00 – możliwe będą indywidualne spotkania personelu oddziału z pacjentami, a od 13.00-14.30 – odbędą się warsztaty na temat depresji – Jak rozpoznać depresję? Jak leczyć? Gdzie szukać pomocy?

Wstęp wolny, bez zapisów.

Psychiatra Ines Szczepańska będzie także gościem programu Bez Skierowania, 25 lutego po godz. 17.00

Posłuchaj:
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Robert Kantor
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN