Ewakuacja Szkoły Podstawowej w Zasadnem

30.10.2018

Ktoś rozpylił gaz pieprzowy w budynku Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zasadnem (powiat limanowski). Trzech uczniów zostało zabranych do limanowskiego szpitala na obserwację. W szkole interweniowała straż pożarna.

 Na miejsce przyjechały zastępy OSP Zasadne oraz PSP Limanowa.

Niestety dyrekcja szkoły nie chciała komentować tego zdarzenia. Gaz pieprzowy jest niebezpieczny, służy do samoobrony. Sprawdzaliśmy co mieszkańcy regionu wiedzą na temat tego gazu.

To gaz, który psika się w samoobronie. Obezwładnia się nim człowieka – mówi jeden z nich. – Policja ma taki gaz, jak ktoś zaatakuje, wykorzystuje się go- dodaje inny.

Jak się okazuje, mieszkańcy wiedzą też sporo o objawach jego wykorzystania. – Wywołuje on łzy u osoby, na której zostanie wykorzystany. Bardzo pieką oczy i nie można ich otworzyć.

Gaz pieprzowy wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów. Nie działa on poprzez wywołanie bólu, lecz uczucia silnego pieczenia. – Zaaplikowany na spojówki powoduje okresową ślepotę. Napastnik nie jest w stanie otworzyć oczu, dochodzi do bardzo silnego podrażnienia spojówek i dróg oddechowych –  tłumaczy lekarz Andrzej Fugiel.

W przypadku, gdy dojdzie do kontaktu z gazem pieprzowym, należy przemyć miejsce wodą z mydłem. Działanie gazu pieprzowego trwa około 45 minut. W tym czasie należy też przemyć ubrania i powierzchnie, na której osiadły cząsteczki gazu. Może też dojść do reakcji alergicznej i silnych podrażnień po kontakcie z gazem. W takim przypadku powinno się skontaktować jak najszybciej z lekarzem.

Gdy niebezpieczna substancja pojawi się w większym pomieszczeniu, należy przeprowadzić ewakuację. Jak tłumaczy Paweł Motyka, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, próbne ewakuacje w miejscach publicznych powinny być wykonywane raz na 2 lata, a w szkołach nawet co roku. – Należy przede wszystkim ewakuować ludzi z zagrożonej strefy. Obiekty, w których znajduje się przynajmniej 50 osób, powinny mieć wykonywane takie ewakuacje cyklicznie w ramach ćwiczeń.

Takie sytuacje jak w szkole podstawowej w Zasadnem, pokazują jak ważne jest sprawne przeprowadzenie ewakuacji – szczególnie w miejscach publicznych, gdzie jest dużo osób.

Posłuchaj:
Andrzej Fugiel
Paweł Motyka
Mieszkańcy
Wydawca, fot. OSP Kamienica
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Beata Świątkowska
play
Słowo za Słowo (NS)- Piotr Gąsienica i Małgorzata Broda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN