Festiwal w czasach zarazy – wczoraj wieczorem ruszył Karpaty OFFer 2020

15.08.2020

,,Uzdrawiająca moc kultury”. Pod taki hasłem ruszyła wieczorem w Nowym Sączu 12. edycja Międzynarodowego Multimedialnego Festiwalu Sztuki Karpaty OFFer! Jego domeną są filmy, pokazy sztuk teatralnych oraz koncerty. W tym roku wyjątkowo, ze względu na zagrożenie koronawirusem, zdecydowana większość wydarzeń będzie dostępna jedynie on-line. Festiwal przedstawia różnorodność i mieszankę etniczną ludów od wieków zamieszkujących Karpaty i zostawiających w nich swoje pieśni, zwyczaje, tradycję, która współgrała i tworzyła tutejsze społeczności.

Twórcy festiwalu do ostatniej chwili nie wiedzieli w jakiej konkretnie odbędzie się formie. Zaliczenie Nowego Sącza do ,,czerwonej strefy” zagrożenia epidemicznego ostatecznie rozwiało plany i zamiary.

Mieliśmy do wyboru nie robić nic, lub zrobić wszystko co się da, aby dać naszym odbiorcom możliwość innego, ale jednak skorzystania z tego co daje sztuka. Wybraliśmy tę drugą opcję – mówi Małgorzata Broda, współtwórca i organizator festiwalu i tegorocznej ramówki.

Karpaty OFFer rozpoczął się w kinie ,,Sokół” seansem filmu ,,Pora umierać”, ze śp. Danutą Szaflarską w roli głównej. Festiwal zakończy się w niedzielę. Przed nami jeszcze między innymi koncert Antoniny Krzysztoń czy seanse teatralne, podczas których będzie można zobaczyć między innymi sztukę ,,Bursztynowe drzewo” teatru Art Color Ballet, sztukę nawiązującą do przebiegającego przez Karpaty Szlaku Bursztynowego, który łączył nie tylko handlarzy, ale też poszczególnych wędrujących ludzi, dzięki temu tworząc na naszych terenach konkretne zwyczaje, przejmowane później na przykład przez beskidzkich górali.

Uczestnictwo w festiwalu jest całkowicie darmowe i dostępne poprzez transmisje internetowe. Z całością programu i wszystkimi szczegółami można zapoznać się na stronie Małopolskiego Centrum Kultury ,,Sokół”.

 

Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Kozłowski
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN