Filia Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczawnicy zostanie zlikwidowana? – interwencja RDN

11.01.2018

Fortepian, skrzypce, trąbka, puzon czy klarnet… gry na takich instrumentach uczy się 40 uczniów w filii Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczawnicy. Po jej ukończeniu młodzi muzycy mogą się pochwalić dyplomem ukończenia szkoły muzycznej I stopnia. Jednak jeśli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadzi swoje plany w życie to dzieci ze Szczawnicy i pobliskich miejscowości będą zmuszone do uczęszczania na zajęcia do Nowego Targu lub Nowego Sącza.

Rozwiązaniem może być powstanie samodzielnej szkoły, którą miałby zarządzać samorząd. Taki pomysł nie podoba się Grzegorzowi Niezgodzie, burmistrzowi Szczawnicy.

Jeżeli to jest filia szkoły, to koszty funkcjonowania takiego obiektu są mniejsze. Podzielenie na dwa różne obiekty sprawi, że indywidualna szkoła będzie droższa w utrzymaniu niż ta filia obecnie – dodaje.

Szczawnicki oddział szkoły muzycznej cieszy się dużą popularnością wśród dzieci, które chcą rozwijać się muzycznie. Oprócz gry na instrumentach dzieci uczestniczą także w zajęciach wokalnych.

Obecnie siedziba szkoły mieści się w budynku Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy. Jednak uczniowie wychodzą ze swoją muzyką na zewnątrz. Są członkami zespołów ludowych oraz organizują koncerty dla mieszkańców Szczawnicy i okolicznych miejscowości.

Dzieci są także z Krościenka, Grywałdu,  Jaworek i na ich terenie też występujemy – tłumaczy Józef Pańszczyk, kierownik filii szkoły muzycznej w Szczawnicy. – Robimy i oprawy i uatrakcyjniamy patriotyczno-religijne uroczystości – dodaje.

Już za kilka tygodni uczniowie i nauczyciele przeniosą się do nowej siedziby szkoły w Jaworkach. Budynek Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu przekazał samorząd Szczawnicy. Obiekt doczekał się remontu i został przystosowany do nowej roli. Dlatego plany ministerstwa są niezrozumiałe dla burmistrza Niezgody.

Myślę, że dosyć słynni bylibyśmy, gdyby po zrealizowaniu przez obecnego właściciela inwestycji za ponad 4 miliony złotych, obiekt wrócił z powrotem do własności Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica – dodaje.

W tej sprawie burmistrz napisał list do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do tego tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
Relacja
Jakub Pędzich
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy