Galeria pozwała miasto i domaga się wielomilionowego odszkodowania

08.10.2018

Ponad 7 milionów zł chce od miasta Tarnów za zablokowanie rozbudowy galeria Gemini.

Przed dwoma laty radni miejscy nie zgodzili się na rozbudowę centrum handlowego, a, jak twierdzi jej właściciel, wprowadzone przez nich ograniczenia uniemożliwiły jakiekolwiek inwestowanie w powiększanie obiektu.

– Galeria oszacowała szkody i domaga się odszkodowania za straty wynikające z braku możliwości korzystania z własności – informuje Irena Choma – Piotrowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie. – Ta niemożność korzystania z nieruchomości wynika z faktu, że doszło do zmiany planu zagospodarowania i spowodowało to ograniczenie linii zabudowy, a w konsekwencji brak możliwości takiej rozbudowy galerii, jaka pierwotnie była planowana. Poprzedni plan zagospodarowania nie zawierał takich ograniczeń, stąd galeria zleciła projekty, koncepcje, wizualizacje, ponosząc z tym związane koszty i teraz domaga się ich zwrotu – wyjaśnia sędzia.

Prezydent Roman Ciepiela mówi, że przestrzegał radnych, że tak może się zdarzyć. Jak dodaje, jeśli dojdzie do wypłaty odszkodowania, będzie to dla miasta znaczna szkoda. – Apelowałem do radnych, żeby nie wprowadzali tak radykalnych zmian, bo może nam to grozić konsekwencjami roszczeniowymi. Będziemy oczywiście argumentować w imieniu miasta przed sądem, że to odszkodowanie jest nienależne, ale trzeba dodać, że tam był plan zagospodarowania i wszyscy, którzy go znali, podjęli działalność gospodarczą na warunkach opisanych w tym planie. Doszło do jego zmiany, radni radykalnie zmienili założenia projektowe – komentuje prezydent Tarnowa.

Jak mówił Rafał Sonik, prezes Gemini Holdings, na antenie RDN, nie jest jego intencją ani celem sądzić się z miastem Tarnów, lecz opinia prawna nakłada na niego obowiązek wytoczenia powództwa z tytułu strat.

Dlatego argumentuje, że musi zachować się zgodnie z tą opinią, bo mógłby się narazić na odpowiedzialność karną z tytułu działania na szkodę spółki.

Miasto od doręczenia pozwu ma teraz 14 dni na ustosunkowanie się do zarzutów i złożenie odpowiedzi. Potem sąd wyznaczy termin rozprawy.

Dodajmy, że radni tłumaczyli swoją decyzję ograniczającą rozbudowę galerii obroną małych przedsiębiorców z centrum miasta, którym, ich zdaniem, w przypadku rozbudowy groziłoby bankructwo.

Posłuchaj:
Irena Choma - Piotrowska
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol, Dorota Kunc
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy