Gmina Szerzyny ma kosztowny problem ze śmieciami [WIDEO]

05.06.2019

Radni nie zgodzili się na podwyżkę opłat proponowaną przez wójta, a to – zdaniem gospodarza gminy – oznacza, że w gminnej kasie może zabraknąć pieniędzy na zapłatę za wywóz śmieci od mieszkańców.

Grzegorz Gotfryd, który był gościem porannego programu Słowo za Słowo tłumaczył, że gmina nie może dokładać do systemu zbiórki odpadów.

W tej chwili mieszkańcy gminy Szerzyny płacą za śmieci 7 złotych. Po podwyżce, którą zaakceptowali radni będzie to 9 złotych.

Zdaniem wójta taka kwota nie wystarczy na zbilansowanie systemu.

– Żeby pokryć, czy też realnie zbliżyć się do zamknięcia systemu byłaby to kwota 12 złotych. Na to nie ma zgody radnych, jest za to próba zaklinania rzeczywistości. Ja mam świadomość, że jest to trudna decyzja, ale niestety niezależnie od proweniencji politycznych każdy samorząd, poza gminą Szerzyny podjął te trudne decyzje, bo ma pełną świadomość, że nie można dokładać ze środków własnych do śmieci.

Grzegorz Gotfryd przyznaje, że mieszkańcy nie powinni płacić tak wysokich cen za odbiór śmieci, ale żeby było to możliwe trzeba zmienić cały system gospodarowania odpadami.

Wójt zwraca też uwagę, że spada liczba mieszkańców, a śmieci produkuje się coraz więcej.

Na przestrzeni ostatnich 3 lat ilość śmieci wzrosła o 80%.

Posłuchaj:
Grzegorz Gotfryd
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN