Gorąca dyskusja na sesji rady powiatu w sprawie Samorządowego Centrum Edukacji

02.10.2017

Decyzję o zamiarze likwidacji poprzedziła burzliwa dyskusja. Wszystko przez protokół pokontrolny w jednostce, który wykazał szereg nieprawidłowości. Radni Platformy Obywatelskiej chcieli nawet zniesienia tego punktu z porządku obrad.

Zabrakło dyskusji na temat likwidacji placówki – uważa przewodniczący klubu PO Marek Podraza. – Ta decyzja została nam przekazana tydzień temu wraz z materiałami. Nie mieliśmy czasu zapoznać się z protokołem, a ponoć taki protokół z kontroli istnieje. Były komisje, na których nie było czasu tego przedyskutować, tym bardziej, że jeśli są jakiekolwiek problemy, to radny powinien mieć czas na to, żeby to przeczytać, przemyśleć i sformułować pytania i oczywiście uzyskać na nie odpowiedzi – dodaje Marek Podraza.

Powstała w 2000 roku jednostka kierowana była przez Dagmarę Niziołek. Ta złożyła rezygnację z zajmowanego stanowiska w związku z raportem pokontrolnym w placówce, który wykazał nadużycia finansowe. Zdaniem przewodniczącego Rady Powiatu Tarnowskiego Pawła Smolenia, nie ma sensu utrzymywać jednostki także ze względu na mały nabór do powiatowych szkół.

To Samorządowe Centrum Edukacji miało sens swojej egzystencji, gdy był nabór do naszych szkół na poziomie powyżej 5 tys. uczniów. W tej chwili ten nabór wynosi praktycznie połowę tej ilości, więc uważamy, że te centrum nie ma racji bytu – dodaje przewodniczący Rady Powiatu.

Kierująca jednostką Dagmara Niziołek miała bezprawnie pobierać 10 tysięcy złotych za samo organizowanie kursów dokształcających. Zdaniem starosty symbolem rozrzutności był zakup ekspresu do kawy za 8 tysięcy złotych, czy też kompletów garnków, odkurzaczy, żelazka i desek do prasowania. Sprawą zajmie się najprawdopodobniej prokuratura.

Posłuchaj:
Marek Podraza
Paweł Smoleń
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN