Gorąca sesja Rady Miasta o Kronospanie

16.03.2018

Burzliwa dyskusja mieleckich radnych po ogłoszeniu raportu kontroli emisji z instalacji Kronospanu. Mieszkańcy oraz samorządowcy oczekują, że firma ograniczy emisję toksycznych spalin.

Swoje niezadowolenie chcą pokazać podczas planowanego za kilka dni protestu w centrum miasta. Tymczasem ostatnie kontrole mówią o przekroczeniach dopuszczalnych norm. – Do powietrza dostaje się więcej toksycznych substancji – mówi reporterowi RDN Jacek Juchno, inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – Pomiary wykazały przekroczenia w trzech wskaźnikach – w tlenkach azotu, dwutlenku siarki oraz tlenku węgla. Wszczęte więc zostało postępowanie w sprawie nałożenia na spółkę kary administracyjnej – dodaje inspektor.

Tymczasem mielecki magistrat zapowiada dodatkowe kontrole jakości powietrza. – Chcemy, aby zakład przestał truć mieszkańców – mówi prezydent Mielca Fryderyk Kapinos. – Podpisałem umowę na pięć dodatkowych niezapowiedzianych pomiarów, to jest taki pierwszy konkret. Przygotowujemy również pewne działania, na pewno będzie to wyjazd od Ministra Środowiska, zaproszenie go do Mielca. Wiemy, że dwie decyzje o ciągłym monitoringu zostały negatywnie rozpatrzone przez ministerstwo –  informuje prezydent.

Mielecki Kronospan deklaruje, że do końca maja zamontuje dodatkowe systemy ochrony powietrza. Mają one ograniczyć emisję toksyn. Jak mówi radny Bogdan Bieniek, mimo tych zapewnień, nie można zaprzestać kontroli powietrza wokół firmy. – Na bieżąco będziemy kontrolować to, co się dzieje w tej firmie, bo do tej pory było tak, że w weekendy i dni wolne od pracy nagle pojawiały się dymy, zdecydowanie większe niż wtedy, kiedy inne zakłady pracy tam funkcjonowały. Ludzie to widzą. W przypadku tej firmy niezbędne są i takie zabezpieczenia, żeby na bieżąco ich kontrolować – informuje radny.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska z Rzeszowa zapowiada następne niezapowiedziane kontrole jakości powietrza. Również Urząd Marszałkowski wraz z samorządem Mielca zamierzają podjąć kolejne kroki w kierunku ograniczenia emisji spalin przez Kronospan. Do tematu wrócimy w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Jacek Juchno
Fryderyk Kapinos
Bogdan Bieniek
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna i Sebastian Curyło
play
Słowo za słowo (M) - Justyna Kołodziej, Marcin Zaród
play
Słowo za słowo (M) - ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN