Sezon na grzyby w pełni – trwa dyskusja o ich wartościach odżywczych

14.09.2018

Na tarnowskim Burku i na sądeckim Rynku Maślanym można kupić różne rodzaje, od tych najbardziej szlachetnych – borowików i kozaków, po boczniaki i kurki dodawane do smaku.

Niektórzy grzybiarze zgodzili się zdradzić słuchaczom swoje sprawdzone miejsca zbiorów. –W lesie koło Tuchowa. – Od Tarnowa w stronę Jamnej i w stronę Pleśnej. – W Chotowej sporo nazbierałam, a też zbieram często na skrzyszowskich polach. – Rakutowa, lasy lipnickie, które się ciągną z Lipnicy, aż do Bukowca, Dąbry, to jest Rzepiennik Strzyżewski, albo pod Kalisz do zbierskich lasów na kurki, na prawdziwki, tam są wszystkie grzybki – wyliczają amatorzy grzybów.

Jednak jedząc grzyby trzeba być ostrożnym, bo spożycie trującego gatunku może być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne.

Danuta Litwin-Żywiec – zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tarnowie, podkreśla też, żeby zwracać uwagę na jakość grzyba, nawet gdy przerabiamy te jadalne. -Grzyby zbieramy dojrzałe, czyli nie młode, bo wtedy bardzo łatwo je pomylić z grzybami trującymi. Należy je zbierać do koszyczków, absolutnie nie do reklamówek, ponieważ grzyby bardzo szybko się zaparzają. Nie należy zbierać grzybów, które są zapleśniałe, które są nadjedzone przez robaki, grzybów mokrych, ponieważ nawet one, jeżeli są grzybami z gatunku jadalnych, to mogą być wtedy przyczyną ciężkich powikłań – wyjaśnia.

Dobrą informacją jest to, że w tym roku Sanepid nie odnotował zatrucia grzybami.

Mimo walorów smakowych, dietetycy informują, że grzyby raczej nie mają wartości odżywczych, choć i tu zdania są podzielone.

Jednak, co ważne i pewne – składają się one głównie z wody dlatego są niskokaloryczne, dzięki temu dobre dla odchudzających się, ale i ciężkostrawne. Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Grzybiarze
Danuta Litwin - Żywiec
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN