Hodowcy drobiu powinni zachować czujność

14.01.2020

Nie ma żadnych ognisk ptasiej grypy w Tarnowie i powiecie tarnowskim – uspokajają służby weterynaryjne.

Radzą jednak, by hodowcy drobiu w związku z potwierdzeniem od początku roku w Polsce dziesięciu ognisk wirusa w trzech województwach, przestrzegali podstawowych zasad utrzymywania i hodowli ptaków we własnych gospodarstwach.

Jak mówi zastępca powiatowego lekarza weterynarii, Tomasz Kędzierski, jedną z nich jest utrzymywanie drobiu w zamknięciu.

– Ewentualnie w głównej mierze pojenie i karmienie takich ptaków powinno odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych. Główną przyczyną przenoszenia chorób jest jednak przenoszenie tej choroby od zwierząt dzikich. W związku z tym trzeba zabezpieczyć karmę tych zwierząt przed dostępem zwierząt dzikich, dzikich ptaków i innych zwierząt, które mogłyby tę chorobę przenieść do gospodarstwa.

Obecnie nie ma zagrożenia jeśli chodzi o przenoszenie choroby na człowieka.

Rolnicy opiekujący się ptactwem w gospodarstwie powinni jednak pamiętać m.in. o myciu rąk, czy stosowaniu odzieży ochronnej przy kontakcie ze zwierzętami.

Służby weterynaryjne prowadzą działania informujące o zagrożeniach związanych z ptasią grypą, zapowiadają także kontrole.

– Do hodowców drobiu rozesłaliśmy pisma informujące o stwierdzeniu takich przypadków oraz przypominające o przestrzeganiu zasad bioasekuracji i zwiększonej czujności jeśli chodzi o kontrole zdrowia ptaków. Zwiększamy również kontrole w terenie, w gospodarstwach zarówno większych, jak i w tych mniejszych, które również powinny przestrzegać zasad bioasekuracji.

Hodowcy drobiu powinni obserwować stan zdrowia ptaków, a o wszelkich niebezpiecznych objawach występujących u zwierząt, informować powiatowego lekarza weterynarii, bądź lekarza opiekującego się stadem.

Posłuchaj:
Tomasz Kędzierski
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za Słowo (NS)- Leszek Zegzda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN