Hucuły z gorlickiego będą pracować na granicy?

16.06.2018

Konie huculskie mają szanse służyć dla Straży Granicznej. To jeden z zaskakujących pomysłów jaki pojawił się podczas konferencji Europa Karpat w Regietowie. Parlamentarzyści, naukowcy i samorządowcy m.in. z Polski, Czech i Słowacji przyjechali właśnie tutaj aby obradować o wizji dla regionu karpackiego. Co z tym wspólnego mogą mieć konie?

Podczas panelu dotyczącego obronny przedstawiano m.in. metody obrony granic państwa a także stosowane praktyki współpracy pomiędzy państwami. Dyrektor tutejszej stajni koni, Stanisław Ciuba podsumowując spotkanie przekonywał, że na trudnych górskich terenach możliwości koni huculskich mogą być nieocenioną pomocą dla służ państwowych w tym dla pograniczników.

To są bardzo wytrzymałe i mocne konie. Pracowały przez całe życie jako konie juczne w górach i teraz warto byłoby ich umiejętności wykorzystać – przekonuje dyrektor stadniny.

Strażnicy graniczni czy żołnierze mogliby też przechodzić szkolenie w regietowskiej stadninie. Pomysł spodobał się komendantowi Bieszczadzkiej Straży Granicznej Robertowi Gorozowi, który w swoich szeregach ma 8 koni. Na razie nie przesądza sprawy ale zamierza przyjrzeć się przepisom. Te utrudniają dziś wykorzystanie hucułów w służbie.

Dyrektor Stanisław Ciuba zaznaczył, że dziś konie tej rasy według przepisów są zbyt małe. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, który także był obecny na spotkaniu przekonuje, że można przyjrzeć się temu tematowi. Jeśli hucuły rzeczywiście będą lepszym wyborem to przepisy można w tym zakresie uprościć.

Podczas konferencji rozmawiano także o współpracy transgranicznej w dziedzinie rolnictwa i planowania przestrzennego. Pojawił się m.in. temat budowy tzw. sądeczanki czyli nowej drogi łączącej Nowy Sącz z Brzeskiem, a także inwestycji drogowych w regionie gorlickim. Do tych tematów będziemy wracać.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Robert Kantor
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN