Inteligentny System Transportowy szansą na usprawnienie ruchu w Tarnowie?

10.02.2020

Tarnowscy kierowcy mają wątpliwości czy ostatnie propozycje inwestycji drogowych usprawnią ruch. Mowa przede wszystkim o skrzyżowaniu ulicy Hodowlanej z ul. Mościckiego.

Jak informowaliśmy, Zarząd Dróg i Komunikacji podjął decyzję, aby w tym miejscu powstała sygnalizacja świetlna.

Trudnym dla kierujących jest także skrzyżowanie Konarskiego – Tuchowska, gdzie w godzinach szczytu tworzą się ogromne korki.

Zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego, Janusz Fido, przyznaje, że pomysł zainstalowania świateł w tym miejscu nie jest trafiony.

W rozmowie z RDN podaje przykład skrzyżowania Narutowicza-Wodna, gdzie mimo że światła powstały, nie działają, bo zamiast usprawniać, utrudniają poruszanie się w tej części Tarnowa.

– Skrzyżowanie ulicy Tuchowskiej z Konarskiego jest trudnym skrzyżowaniem dlatego, że jest tam bardzo mało miejsca i nie można tam stosować rozwiązań komunikacyjnych, które stałyby się wydolne i usprawniły ruch. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest dokończenie remontu na ulicy Małeckiego, doprowadzenie ulicy Tuchowskiej do Dąbrowskiego i tam włączyć się w ruch miejski.

Jak informuje dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie, Artur Michałek, trwa realizacji projektu Inteligentnego Systemu Transportowego, który ma za zadanie kontrolowanie natężenia ruchu w mieście.

W początkowej fazie dotyczy on przede wszystkim komunikacji miejskiej.

Inteligentna praca sygnalizacji świetlnej polegała będzie również na tym, ze priorytety będą nadawane dla autobusów komunikacji publicznej. Taki autobus, który będzie zbliżał się do skrzyżowania poprzez inteligentne systemy komunikacji autobusu z centrum zarządzania ruchem będą mogły zmienić program sygnalizacji i kolejność faz.

I dodaje, że przy wjeździe do miasta powstaną tzw. tablice dynamicznej informacji.

– Będą wskazywały najkrótsze trasy przejazdów przez miasto, do konkretnych celów. Tablice będą usytuowane na drogach wylotowych. Będą informowały o zajętości miejsc postojowych na parkingach. Powstaną również aplikacje mobilne, które będą docelowo nakierowywać kierujących na konkretne miejsca postojowe w centrum miasta, które będą objęte detekcją i monitoringiem.

Jak wiecie z wiadomości RDN, po oddaniu inwestycji przy Alei Tarnowskich, w planie jest połączenie jej z ul. Tuchowską. Zdaniem urzędników, to rozwiązanie rozładuje korki w tym miejscu.

Posłuchaj:
Janusz Fido
Artur Michałek
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Kmita
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN