Jakie inwestycje przeciwpowodziowe są konieczne – dyskutują samorządowcy

31.05.2019

Straty większe niż się spodziewano. Gminy powiatu mieleckiego wciąż liczą straty po ulewnych deszczach z ubiegłego tygodnia. Już wiadomo, że wyniosą grube miliony, bo zniszczone są drogi, mosty, chodniki i przepusty. Wójtowie dyskutują nie tylko o tym jak obudować infrastrukturę, ale też jakie wykonać inwestycje, by do takich podtopień nie dochodziło.

Trzeba się zabrać za wykonanie odwodnienia terenu gmin Mielec, Padew Narodowa i Tuszów Narodowy – mówi Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy.

– Jeśli będzie plan, to później można się starać o pieniądze zewnętrzne na jego wykonanie z partycypacją gmin. Jeśli tego nie zrobimy, to znów będziemy się spotykać po kolejnych powodziach i dyskutować.

Do wielu podtopień by nie doszło, gdyby były wykonane prawidłowo przepusty przy domach jednorodzinnych – mówi z kolei Józef Piątek, wójt gminy Mielec.

– Jeśli ktoś robi mostek, to, żeby robił to zgodnie z poleceniem gminy czy powiatu. Przekrój rury, która zostaje zastosowana później ma znaczenie przy większej wodzie. Bo albo jest przepustowość, albo jest spiętrzenie wody i zalewanie terenu.

Wójtowie zwracali też uwagę na konieczność modernizacji istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Andrzej Głaz
Józef Piątek
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN