W jednej z dąbrowskich szkół, uczniowie piątej klasy szkoły podstawowej pili płynne wkłady do e-papierosów

21.01.2020

Nauczyciele zwołali specjalną radę pedagogiczną.

– Jakiś czas temu pani dyrektor razem z panią pedagog zwróciły nam uwagę na to, że pojawił się problem polegający nam tym, ze uczniowie młodszych klas piją liquidy. Wydaje się, że jest to bardzo niepokojący problem. Trzeba zwracać baczną uwagę, szczególnie na uczniowskie toalety.

Jak mówią eksperci, oprócz chwilowej ekstazy ma to przede wszystkim poważne konsekwencje zdrowotne. Tzw. liquidy mają bardzo wysokie dawki nikotyny.

Były już przypadki zatrucia nikotyną – mówi naczelny pielęgniarz Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, Krzysztof Krzemień

– Jeśli dziecko wypije taką fiolkę w całości lub w jakiejś części to dojdzie do zatrucia nikotyną. Najczęstszymi objawami to jest przyspieszona akcja serca, bardzo niskie ciśnienie, wymioty i biegunka. Są to rzeczy, które mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a nawet śmierci.

Jak dodaje, w takiej sytuacji należy zachować buteleczkę po wypitej substancji. Może się okazać ona nie nikotyną, a dopalaczami.

– Producenci dopalaczy, oczywiście jest to zabronione, ale czarny rynek istnieje, czasem te fiolki z nikotyną wypełniają dopalaczami. Wtedy są niekontrolowane ruchy, osoby wywracają się, krzyczą i biją kogoś. W normalnych warunkach by tego nie robiły.

U osób pod wpływem dopalaczy zanikają odruchy związane z instynktem samozachowawczym.

Popularnym środkiem odurzającym wśród młodzieży stał się też syrop przeciwkaszlowy mający w składzie efedrynę. Odpowiedzialność i czujność leży tu także po stronie aptekarzy.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Nauczycielka
Krzysztof Krzemień
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN