Jedni ją kochają, drudzy nienawidzą. Dziś dzień królowej nauk

12.03.2019

Dla niektórych jest królową nauk, jednak są też tacy, którzy boją się jej jak ognia – dziś (12.03) obchodzimy święto matematyki. Okazuje się, że ten szkolny przedmiot to nie jedynie skomplikowane równania i teorie. To, jak jest matematyka ważna jest w codziennym życiu podkreślają nawet Ci, którzy za nią nie przepadają.

Większość z nas na najwięcej do czynienia z królową nauk w szkole. Dlatego zapytaliśmy uczniów z naszego regionu, jak im idzie nauka matematyki. Okazało się, że opinie są podzielone. – Bardzo lubię geometrię i ogólnie matematyka nie sprawia mi trudności – mówi jeden z uczniów. – Ja muszę przyznać, że to nie moja bajka. Uczę się jej od pierwszej klasy podstawówki i dalej mam problemy – dodaje inny.

Jednak niektórzy matematycy podkreślają, że nauczanie tego przedmiotu przechodzi poważny kryzys. Aleksander Rybski, nauczyciel z I LO w Nowym Sączu przekonuje, że sposób nauki tego przedmiotu zmienił się na przestrzeni ostatnich lat.

W tej chwili rozlicza się nauczycieli z wyników na maturze. W związku z tym nauczyciele nie uczą matematyki, jako czegoś ciekawego z pięknymi zadaniami, a licea przerodziły się w kursy przygotowujące do matury. Nauczyciel ćwiczy do granic wytrzymałości zadania, które pojawią się na maturze, które nie mają nic wspólnego z matematyką. Jest to nauczanie pod konkretne zachowania. 

Ze specjalnego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że matematyki na maturze nie zdaje co szósty uczeń. Pojawiła się nawet propozycja, by czasowo zawiesić obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki, lecz Ministerstwo Edukacji Narodowej tę propozycję odrzuciło.

Aleksander Rybski podkreśla, że matematyka powinna być nadal obowiązkowa na maturze, ponieważ jako jedna z nielicznych nauk, jest potrzebna w codziennym życiu. – We wszystkich krajach rozwiniętych matematyka nigdy nie była zdjęta z egzaminów i zawsze była obowiązkowa. Od Australii przez Amerykę i kraje zachodnie, matematyka jest wszędzie obowiązkowa na maturze dlatego, że wyznacza to pewien poziom. 

Matematykowi wtórują nawet uczniowie, którym nauka tego przedmiotu nie idzie. – Powinna być obowiązkowa, jednak nie jakieś trudne zadania. Niech będzie dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i to wystarczy. To królowa wszystkich nauk i nie da się nauczyć bez niej innych rzeczy. Podstawowa matematyka nie jest niczym trudnym. 

Jednak z raportu NIK-u wynika, że aż 42% uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ostatnich latach miało na świadectwach z matematyki tylko ocenę dopuszczającą.

Jednak część nauczycieli zwraca uwagę na to, że problemem jest zbyt duża liczba osób chcących zdawać maturę.

Dzień matematyki został ustanowiony w 2007 roku. W ten czwartek kolejne święto związane z tą nauką. 14 marca obchodzimy dzień liczby Pi.

 

Posłuchaj:
Relacja
Jakub Pędzich, fot. freeimages.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Przegląd prasy katolickiej - Dorota Kunc, ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Beata Ligęza-Orzeł
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN