Kara za nieodwołanie wizyty u lekarza?

31.01.2020

Rząd ma nowy pomysł na skrócenie kolejek do specjalistów. Kara finansowa miałaby zdyscyplinować pacjentów, którzy rejestrują się jednocześnie do kilku specjalistów w różnych placówkach, a także nie stawiają się na zapisane wizyty.

Do takich sytuacji dochodzi także często w tarnowskich placówkach służby zdrowia.

– Takie przypadki zdarzają się w naszej przychodni nagminnie. Pacjenci rezerwują sobie wizytę u specjalisty, po czym jej nie odwołują i nie korzystają z tej wizyty. Mniej więcej w naszej przychodni ok. 40-45% pacjentów pierwszorazowych nie odwołuje wizyty, na którą się nie zgłasza – mówi Małgorzata Topolska, kierownik Sekcji Organizacji, Nadzoru i Promocji Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Czy kara finansowa to dobry sposób na zdyscyplinowanie pacjentów? Reporterka RDN rozmawiała na ten temat z mieszkańcami Tarnowa.

– To jest stosowne, ponieważ bardzo wielu ludzi umawia się do kilku specjalistów, blokuje kolejkę, inni czekają nie wiadomo jak długo. – Czasem może to i słuszne, czasem można zapomnieć po prostu, a czasem trudno wyczuć. Powinno się odwołać wizytę, po prostu, że się nie może przyjść, to wtedy jest ok. – To pierwszy raz słyszę, takie coś. Nie, to nie jest w porządku. Różnie, mogę się źle czuć, czy jakiś przypadek losowy, prawda?

Wg danych z Narodowego Funduszu zdrowia w ubiegłym roku z powodu niestawiania się u specjalisty lekarze nie udzielili 17 milionów porad.

Posłuchaj:
Małgorzata Topolska
Mieszkańcy
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo - Barbara Nowak
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN