Karnawałowe zabawy najczęściej w gronie rodzinnym

26.01.2019

Prywatki, dyskoteki czy rodzinne potańcówki. W regionie tarnowskim coraz rzadziej organizowane są bale karnawałowe.

Młodzież maturalna tradycyjnie na przełomie stycznia i lutego bawi się na studniówkach.

Mieszkańcy Tarnowa z którymi rozmawiał reporter RDN przyznają, że w obecnych czasach wystawne bale, zastąpiły spotkania w rodzinnym gronie. – Ja ostatnio bawiłam się na prywatce w domu. Ale teraz popularne są bardziej spotkania rodzinne w lokalach czy pubach. Wszystko zależy od charakteru człowieka. – Organizowane są bale, zabawy, tańce no i coraz częściej domówki. Te ostatnie to bardziej w gronie rodzinnym – mówią mieszkańcy.

Tarnów jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, był jednym z najbardziej muzykalnych miast. Jak wspomina historyk Antoni Sypek, przed ponad stu laty, bawili się arystokraci oraz mieszczanie. – Bardzo hucznie obchodzono w galicyjskim Tarnowie czas karnawału, bo zabaw nie było cały rok. Domy mieszczańskie, domy chłopskie na przedmieściach, domy inteligenckie czy szlacheckie, czekały szczególnie panie na karnawał. Bowiem to był jedyny czas do zabawy. Ubierano się pięknie. Pod koniec XIX wieku w Tarnowie działały już modystki na placu Kazimierza – dodaje historyk.

Obecnie najczęściej w regionie oprócz studniówek odbywają się bale charytatywne. Popularne są również dyskoteki dla dzieci i starszych na lodowiskach, a także kuligi.

 

Posłuchaj:
Mieszkańców Tarnowa
Antoniego Sypka
Grzegorz Golec
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy