Kasacja oddalona. Ryszard Ścigała pozostanie w więzieniu

13.04.2019

Były prezydent Tarnowa nie ma już szansy na powtórny proces i musi odsiedzieć wyrok.

Jak już informowaliśmy, Sąd Najwyższy – pomimo odroczenia postanowienia ze względu na cyt. zawiłość sprawy – na drugiej rozprawie, 11 kwietnia, oddalił obydwie kasacje obrońców Ryszarda Ścigały.

Sąd Najwyższy uznał je za bezzasadne i wyrok sądu skazującego byłego prezydenta na karę więzienie jest aktualny.

– To decyzja ostateczna – wyjaśnia Krzysztof Michałowski z Zespołu Prasowego Sądu Najwyższego. – Sąd Najwyższy uznał, że kasacje są niezasadne i to w stopniu oczywistym. Przedmiotem rozpoznania było to, czy te zarzuty, naruszenia prawa wskazywane przez obrońców miały miejsce, a jeśli tak, to czy miały wpływ na treść orzeczenia. Sąd Najwyższy uznał, że do naruszenia prawa przez Sąd Okręgowy w Tarnowie nie doszło. Postępowanie zostało już zakończone, w mocy pozostaje skazujący wyrok tarnowskiego sądu. Jest to decyzja ostateczna i dalszemu zaskarżeniu nie podlega – dodaje.

Odroczenie wydania orzeczenia przez Sąd Najwyższy niektórzy odczytywali, że być może są przesłanki do kasacji i tym samym szansy na powtórny proces.

Jak wyjaśnia dalej Krzysztof Michałowski z Zespołu Prasowego Sądu Najwyższego, odroczenie z powodu ‚zawiłości’ było spowodowane jedynie dużą liczbą zarzutów na błędne ustalenia i uchybienia tarnowskiego sądu.

– Liczba zarzutów przedstawiona przez obrońców była bardzo duża i sama sprawa też była skomplikowana, obszerny materiał dowodowy, dlatego też potrzebne było trochę więcej czasu, żeby sędziowie rozważyli wszystkie zarzuty – tłumaczy Krzysztof Michałowski.

Przypomnimy, były prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała, został skazany na 3 lata więzienia za przyjęcie 70 tys. zł łapówki od firmy drogowej.

Odsiaduje karę od czerwca 2018 roku.

Jego obrońca, Bogusław Filar, podtrzymuje, że jego klient nie przyjął żadnej łapówki i kwestionował prawdziwość zeznań głównego świadka – byłego prezesa spółki żużlowej, Bogdana G., który miał przekazać prezydentowi pieniądze od firmy.

Posłuchaj:
Krzysztofa Michałowskiego
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Robert Wardzała
play
Słowo za Słowo (NS)- Ludomir Handzel
play
Słowo za słowo (M, NS) - Grzegorz Lenartowicz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN