Jest kasacja od wyroku byłego prezydenta

19.02.2018

Obrońca Bogusław Filar podtrzymuje, że Ryszard Ścigała nie przyjął żadnej łapówki i kwestionuje prawdziwość zeznań byłego prezesa spółki żużlowej, Bogdana G., który miał przekazać prezydentowi pieniądze od firmy Strabag. 

Prawnik wskazuje na błędne ustalenia sądu apelacyjnego, który wprawdzie uznał, że spotkania ustalającego szczegóły wręczenia pieniędzy prezydentowi z przedstawicielami firmy Starbag nie było, to przyjął jednak, że błąd sądu pierwszej instancji nie miał znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy. – Takie ustalenie narusza szereg przepisów proceduralnych, bo ma zasadnicze znaczenie dla rozstrzygnięcia całej sprawy. Oprócz tego jest jeszcze kilka błędów – kwestia daty rzekomego wręczenia pieniędzy, kwestia tego, czy było podziękowanie za wręczenie tych pieniędzy, czy było to tylko spotkanie z podziękowaniem dla sponsorów żużla – wyjaśnia Bogusław Filar.

Akta ws. kasacji do Sądu Najwyższego trafią prawdopodobnie dopiero w kwietniu. Teraz są w sądzie w Brzesku. Wcześniej, bo w marcu, Sąd Okręgowy w Tarnowie ma rozpatrzyć apelację o odroczenie kary więzienia prezydentowi, na co nie zgodził się brzeski sąd. Tymczasem samo wniesienie kasacji nie wstrzymuje wykonania wyroku.

Przypomnijmy, sprawa nieprawidłowości przy remoncie ulicy Kryształowej będzie się toczyć od nowa przed Sądem Rejonowym w Brzesku, bo tarnowski sąd w apelacji uchylił ją do ponownego rozpoznania.

Były prezydent został skazany na trzy lata więzienia za przyjęcie 70 tys. zł łapówki. W związku z trudną sytuacją rodzinną stara się o odroczenie kary.

 

Posłuchaj:
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Ludomir Handzel
play
Słowo za słowo (M, NS) - Grzegorz Lenartowicz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN