Kierowcy niszczą zieleń na ulicy Broniewskiego – interwencja RDN [ZDJĘCIA]

17.05.2018

Przy ulicy Broniewskiego brakuje miejsc parkingowych, a ofiarą tego problemu stała się zieleń. Samochodów przybywa, a przestrzeń osiedla jest źle zagospodarowana – informują mieszkańcy i proszą nasze radio o interwencję w tej sprawie. Przede wszystkim chodzi o dwie drogi osiedlowe przy bloku nr 18.

Dla przykładu pani Danuta, która mieszka w bloku numer 20 wiele razy zwracała uwagę kierowcom, którzy parkują między blokami 20 i 18, aby robili to w sposób prawidłowy – nie przejeżdżając przez trawnik. Część kierowców nie tylko nie zwracała uwagi na prośby mieszkanki tego osiedla. – Przejeżdżają nam tutaj po zielonej trawie pod balkonami. Wulgarnie się odzywają, odgrażają pokazując palcami – mówi załamana pani Danuta.

Podobny problem widzi też pani Magdalena, także mieszkająca przy tej ulicy. Podkreśla, że mimo zapowiedzi władz nic w jej okolicy nie zostało zrobione w tej sprawie. Chociaż sąsiednia ul. Barska została w ostatnim czasie przebudowana i wzbogacona o kolejne miejsca parkingowe, na Broniewskiego nic się nie zmienia.

Pamiętam jak z dwa lata temu na którejś z sesji pan prezydent mówił, że ma pomysł jak zwiększyć liczbę parkingów przy ulicy Broniewskiego. Od tej pory nie było nic zrobione i naprawdę nie ma gdzie parkować. Notorycznie przy blokach numer 18 i 20 kierowcy stoją dwoma kołami na trawniku i go niszczą – podkreśla nasza słuchaczka.

Dodatkowo kierowcy często zostawiają samochody po obu stronach wjazdu. To sprawia, że w razie konieczności, karetka lub straż pożarna będzie mieć problem z dotarciem do potrzebujących. Zdaniem pana Ludwika, także mieszkańca osiedla, parking został źle wykonany. Jest zbyt wąski i większe samochody zmuszone są do przejeżdżania kołami po chodniku lub trawniku. – W tym miejscu jest zrobiona fuszerka,  parking jest za krótki w stosunku do przejazdu. Każda śmieciarka i cięższe auto przejeżdża przez chodnik i niszczy go. Przecież to są nasze pieniądze, podatników.

Na ostatniej sesji rady miasta interpelację odnośnie niszczenia trawnika przez kierowców składali dwaj radni m.in. Józef Hojnor z klubu PO. Dostał zapewnienie, że Straż Miejska zajmie się kontrolą kierowców, aby stosowali się do przepisów i nie parkowali na terenach zielonych. To zdaniem mieszkańców nie rozwiązuje problemów dlatego, że parking w obecnej formie zmusza kierowców do zostawiania samochodów w niedozwolonych miejscach.

Radny dodaje, że problem jest tutaj znacznie większy. – Szczególnie ulica Broniewskiego i dojazdy do budynków są okupowane samochodami przez osoby przyjezdne. W godzinach porannych i około godziny 15.00 jest tutaj ogromna kumulacja środków transportu. Mówimy tu o terenie gdzie m.in znajdują się dwie szkoły, przychodnia zdrowia, trzy duże sklepy handlowe oraz przedszkole.

Wniosek zdaniem Hojnora jest jeden – trzeba poszerzyć wjazdy na osiedla, zmniejszyć pasy zieleni i powiększyć parkingi.

Radny otrzymał już odpowiedź na swoją interpelację. Na razie strażnicy miejscy będą patrolować ul. Broniewskiego.

Komendant straży Dariusz Górski wyjaśnia, że problem z miejscami parkingowymi dotyczy całego miasta. – Przede wszystkim są prowadzone kontrole sposobu parkowania. Nie odbywają się one tylko na ulicy Broniewskiego, lecz w całym mieście. Przeważnie działamy interwencyjnie, ponieważ takich miejsc jest nawet kilkaset w całym mieście. Na każdym osiedlu brakuje miejsc parkingowych, w związku z tym kierowcy przyjeżdżający w godzinach wieczornych często wybierają trawnik ryzykując, że mogą ponieść konsekwencje.

Komendant zauważa również, że w ostatnim roku liczba zarejestrowanych pojazdów w wydziale komunikacji dla Nowego Sącza sięgnęła ponad 66 tysięcy. Kierowcy muszą walczyć o wolne miejsce parkingowe. Ci , którzy przegrali tą nierówną walkę zostawiają auta gdzie popadnie.

Mimo, że mandaty nie zawsze są dobrym rozwiązaniem trzeba przestrzegać przepisów. Gdybyśmy nie nakładali mandatów mogłoby to doprowadzić do całkowitego chaosu i kierowcy zaczęli by parkować w wielu niedozwolonych miejscach – dodaje komendant.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, Grzegorz Mirek stara się uspokoić kierowców pobliskim zmodernizowanym parkingiem. – Około dwa tygodnie temu zakończyliśmy przebudowę parkingu. Myślę, że pomoże on zwiększyć liczbę miejsc parkingowych i poprawi komfort mieszkańców.

Szef MZD dodaje też, że jego zdaniem parkingi przy samej ulicy Broniewskiego bez problemu mieszczą samochody. Jak słyszeliśmy część mieszkańców twierdziła, że miejsca parkingowe są zbyt krótkie i zaparkowane auta blokują przejazd. Pozostaje jeszcze kwestia parkingów przy bloku numer 18. Grzegorz Mirek na naszą prośbę ma się pochylić nad tym problemem. Do tematu będziemy jeszcze wracać.

 

Posłuchaj:
Grzegorz Pawłowski
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy