Kierowcy skarżą się na koleiny wokół rynku – interwencja RDN

08.03.2018

XV-wieczny ratusz, zabytkowe kamienice, a w niedalekiej odległości ruiny zamku. Mimo tego wszystkiego, rynek w Nowym Sączu przestaje być wizytówką miasta. Szczególnie dla tych którzy muszą przez niego przejechać. Oprócz korków w godzinach szczytu, odstraszają także coraz większe koleiny wokół płyty rynku.

Niektórzy z sądeckich kierowców narzekają na stan nawierzchni dookoła rynku w Nowym Sączu. Są tacy, którzy twierdzą, że przejazd samochodem w tym miejscu, może skończyć się nawet uszkodzeniem pojazdu.

Nie da się jeździć po tej drodze. Wszystko w samochodzie trzeszczy i niszczy się zawieszenie. Moim zdaniem kostka w tym miejscu to bardzo zły pomysł – twierdzi jeden z kierowców.

W najgorszym stanie jest jezdnia w pobliżu przystanku autobusowego. Zdaniem drogowców, wszystkiemu winna jest kostka brukowa, z której wykonana jest nawierzchnia. Źle znosi zimę i nie jest przystosowana do tak dużego ruchu pojazdów.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków na terenie starego miasta, nawierzchnia musi być z kostki. Szczególnie w zimie, kiedy mamy duży ruch, szczeliny w nawierzchni się wykruszają i robią się dziury – tłumaczy Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Jezdnia dookoła ratusza nie może być ani betonowa ani asfaltowa ze względu na historyczną część miasta. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków musi być to nawierzchnia wykonana z kostki brukowej.

Wszystkie inwestycje na terenie chronionym powinny mieć odniesienie do perspektywy historycznej miasta. Prawie od 100 lat wokół sądeckiego ratusza była nawierzchnia z kostki. Nie ma powodu, aby to zmieniać – tłumaczy Witold Król z sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Rozwiązaniem problemu może być wyprowadzenie ruchu z centrum miasta lub generalny remont nawierzchni.

Na razie na to nie ma jednak pieniędzy. Jak zapowiada Miejski Zarząd Dróg, na wiosnę zostaną naprawione największe nierówności i koleiny.

Posłuchaj:
Jakub Pędzich
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy