Kierujący szkołą dla dorosłych w Tarnowie staną przed sądem za wyłudzenia. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej

18.12.2019

Proces rusza w styczniu. Trzy osoby tylko w jednej ze szkół wyłudziły z Urzędu Miasta ponad milion 200 tys. zł. Plaga oszustw w placówkach, które kształcą dorosłych, od lat jest problemem w Tarnowie.

Prowadzący je wyłudzają dotacje m.in. na tzw. martwe dusze, czyli uczniów, których w szkołach nie ma, albo, którym – ze względu na nieobecność na zajęciach – nie należą się dotacje z subwencji oświatowej.

Do Sądu Okręgowego w Tarnowie wpłynął akt oskarżenia przeciw trzem osobom kierującym Centrum Edukacyjnym Nova. Miały wyłudzać pieniądze od dwóch i pół roku.

Uczyniły sobie z oszustwa stałe źródło dochodu – mówi sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie.

– Część osób w ogóle nie była uczniami, część poprzestała tylko na zapisie do tej placówki i nie uczęszczała na zajęcia. Tymczasem tworzono dokumentację wskazującą na to, że uczęszczali. Jeżeli chodzi o główną oskarżoną, która pełniła funkcję dyrektora wykonawczego, skala wyłudzeń to ponad 760 tys. zł. Jeżeli chodzi o drugiego z oskarżonych – osobę, która była dyrektorem ds. dydaktycznych, liczba wyłudzeń jest podobna.

Jedna z oskarżonych – Magdalena W., która pełniła funkcję kierownika w Centrum Edukacyjnym Nova przyznała się i w ramach współpracy z organami ścigania przedstawiła cały mechanizm wyłudzeń w tej placówce.

Sama miała uczestniczyć w wyłudzeniu ponad 600 tys. zł. Sąd skazał ja na rok więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę. Nieprawidłowości wyszły na jaw podczas audytów przeprowadzanych przez Urząd Miasta.

To nie jedyne wyłudzenia. Blisko 8 milionów zł doliczyli się już śledczy ws. oszustw i wyłudzeń przez Tarnowskie Centrum Edukacji Libertia ze szkołami i Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii.

Posłuchaj:
Tomasz Kozioł
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za Słowo (NS)- Piotr Gąsienica i Małgorzata Broda
play
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN