Kleszcze nie dają za wygraną!

12.09.2019

Po wiosennym szczycie aktywności kleszczy, kolejny przed nami jeszcze we wrześniu i październiku. W Tarnowie i powiecie tarnowskim nadal tendencje wzrostowe zachorowań na podstępną boreliozę. W lipcu i sierpniu sanepid odnotował ok. 80 przypadków.

Zdecydowanie więcej zachorowań jest w podtarnowskich miejscowościach niż w samym mieście i z efektami ukąszenia pajęczaków zmagają się najczęściej dorośli.

Na 60 przypadków to mamy zdecydowanie więcej dorosłych, około pięćdziesięciu paru przypadków dorosłych, ok. 8 dzieci – mówi Elżbieta Poproch, kierownik Sekcji Nadzoru Epidemiologii w Sanepidzie w Tarnowie

Dominującym objawem boreliozy jest tzw. rumień. Jak wynika z ostatnich statystyk, nie zawsze tak jest – dodaje Elżbieta Poproch.

– Zdarzają się przypadki boreliozy przewlekłej, kiedy na początku nie jest zdiagnozowana, pacjent nie wie. Po dłuższym okresie czasu trafia do lekarza i wyniki badań sugerują, że jest to borelioza, wtedy są objawy, które wskazują na neuroboreliozę czy występują objawy stawowe.

Dodajmy, że występowanie różnych objawów boreliozy często mylone jest z objawami innych chorób, co może prowadzić do błędnej diagnozy i niewłaściwego leczenia.

Nie tylko kleszcze przenoszą boreliozę, również komary czy meszki.

Posłuchaj:
Elżbieta Poproch
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za Słowo (NS)- Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN