Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają renesans

02.04.2019

Dzięki nowelizacji ustawy, coraz więcej samorządów decyduje się na tworzenie takich miejsc.

Dokonania i plany zaprezentowały publicznie mieszkanki Powiśla Dąbrowskiego. W spotkaniu wzięli udział goście ministerialni.

Kobiety przekonują, że organizacje, w których się zrzeszają mają możliwość wsparcia finansowego, a także dodatkowe możliwości pozyskiwania dotacji.

Koła Gospodyń Wiejskich zmieniają życie wielu miejscowości – mówią reporterowi RDN mieszkanki Powiśla Dąbrowskiego.

– Pracujemy żeby coś zrobić, żeby coś pokazać. Żeby coś pomagać i udzielać się komuś. Spotykamy się raz na dwa tygodnie. Ostatnio upiekłyśmy wspólnie ciasto. Była również impreza na ostatki, na którą zaprosiliśmy wszystkich naszych mieszkańców. Dawniej kobiety nie wychodziły na wieś, nie spotykały się. Teraz się spotykamy, różnymi pomysłami się wymieniamy między sobą.

Podczas wizyty w Zalipiu, wiceminister Inwestycji i Rozwoju, Andżelika Możdżanowska spotkała się z przedstawicielami Kół Gospodyń Wiejskich. – Dzięki tym organizacjom nie zaginie folklor – mówi wiceminister.

– Nabrały energii do działania, te panie wyjątkowe i gospodarne. Możliwość prowadzenia tej działalności statutowej, folklorystycznej i statutowej oraz ludowej. Aż duma rozpiera, kiedy widzimy te wartości i tradycje lokalną oraz patriotyzm. To wszystko jest piękne w tych naszych paniach.

Według statystyk rządowych, w Małopolsce działa najwięcej Kół Gospodyń Wiejskich.

W ostatnich miesiącach wiele nowych takich organizacji powstało m.in. właśnie na Powiślu Dąbrowskim.

Posłuchaj:
Mieszkanki Powiśla
Andżelika Możdżanowska
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN