Kolędnicy z Przysietnicy zapukają do waszych domów

24.12.2018

Dzieci z zespołu regionalnego Bystro Kicora z Przysietnicy wracają do tradycji. Już po raz drugi w święta Bożego Narodzenia rozpoczynają kolędowanie. Mają ambitne plany, chcą chodzić od domu do domu i prezentować krótkie przedstawienie.

– Ma to charakter żartobliwy ponieważ chcemy, żeby mieszkańcy pozytywnie odebrali nasze przedstawienia. Oczywiście w naszej grupie nie zabraknie muzyków ale też postaci Turonia, Pasterza, Cyganki czy Dziada – tłumaczy Adrian jeden z kolędników.

Jak przekonuje Monika Florek instruktor zespołu, przedstawienie ma pokazywać również pewną symbolikę odradzania przyrody. – Postać turonia jest to postać zoomorficzna symbolizująca umieranie i odradzanie się życia. Cała ta scenka jest bardzo wesoła, ale też jest w pewnym sensie całkiem poważne. W którymś momencie zwierze umiera jednak po pewnych działaniach się budzi i to pokazuje cały sens przedstawienia – dodaje.

Młodzi kolędnicy grają również na tradycyjnych instrumentach między innymi piszczałce, dudach i drumli. Kolędnicy wyruszą w drogę już w święta Bożego Narodzenia i spotkacie ich w Przysietnicy i okolicznych miejscowościach.

Posłuchaj:
Relacja
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jan Sipior
play
Słowo za słowo(NS)-Piotr Gąsienica
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN