Kolejna odsłona protestu mieszkańców Biadolin Radłowskich

20.05.2019

Kontaktują się z redakcją RDN i przypominają, że stanowczo nie chcą budowy kurzej fermy. Twierdzą, że smród odchodów będzie wyczuwalny w całej wsi.

Jak informowaliśmy, brzeska firma planuje budowę sześciu hal, w której przebywać ma blisko 2 miliony kur. Zdobyła już niezbędne pozwolenia na budowę. Posiada również pozytywną decyzję środowiskową, ale na budowę jednej hali.

Nie chcemy sąsiedztwa kurzej fermy – mówią reporterowi RDN mieszkańcy Biadolin Radłowskich.

– Cały czas ludzie się buntują i dążą do tego, aby to nie powstało. Będzie duże zanieczyszczenie powietrza, jak to powstanie blisko mieszkańców. Powiedziano, że będą to budować, a proces trwa. To będzie katastrofa dla wsi, bo wiatr będzie to wszystko roznosił. Największe zagrożenie to będzie ten smród, a poza tym będzie również duży ruch na drodze. My jesteśmy przeciwni, samorząd wydał zgodę i jedno z drugim się nie zgadza.

Protestujący mieszkańcy wygrali sprawy z samorządem Wojnicza w Najwyższym Sądzie Administracyjnym. Teraz chcą uczestniczyć w postępowaniu inwestycyjnym na prawach strony.

Mogą w nim brać udział wyłącznie właściciele działek sąsiadujących z inwestycją – mówi burmistrz Wojnicza, Tadeusz Bąk.

– Stroną w postępowaniu może być osoba najbliżej sąsiadująca z terenem na którym będzie budowany kurnik. I taka osoba jedna bądź dwie są już wyznaczone. One mogą wszystko, mogą składać zażalenia czy też odwołania. Natomiast mieszkańcy jako protest społeczny mogą takie osoby wspierać. Tu nie ma żadnego podtekstu, czy ktoś chce czy nie chce.

Mieszkańcy wsi obawiają się, że smród odchodów będzie wyczuwalny w promieniu 2 kilometrów od zabudowań. Wielu z nich uważa, że to utrudni życie w miejscowości oraz funkcjonowanie kilku firm, czy też gospodarstwa agroturystycznego.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Tadeusz Bąk
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Artur Michałek
play
Słowo za słowo (M) - Jan Sipior
play
Słowo za Słowo (NS)- Dariusz Woźniak
play
Słowo za słowo (M, NS) - Grzegorz Lenartowicz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN