Kolejni pacjenci z podejrzeniem. Oddział zakaźny w Dąbrowie nie ma sprzętu do badań

13.03.2020

15 próbek pacjentów z objawami, którzy mogli mieć styczność z wirusem, zostało wysłanych do Krakowa.

Obecnie na oddziale przebywa 5 pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Jeden z nich ma 40 stopni gorączki. Pozostali czują się dobrze. Osoby nie wymagający hospitalizacji, po pobraniu wymazu, zostali odesłani na domową kwarantannę.

Tymczasem Wojewoda Małopolski przeznaczył dla szpitala 700 tysięcy złotych. Jak się okazuje, szpital zwrócił się z prośbą o dofinansowanie w wysokości 3 milionów, aby zakupić niezbędne sprzęty do badań. Istotny był zakup przenośnych aparatów rentgenowskich. Ich cena to ok. 300 tysięcy złotych.

Nadal jest problem z odzieżą ochronną – mówi kierownik oddziału zakaźnego, Zbigniew Martyka.

– Mamy braki zaopatrzenia w konieczny sprzęt, zwłaszcza odzież ochronną. nie wiem co w tej sytuacji robić, ponieważ pacjenci, którzy mają jakieś zmiany osłuchowe w płucach, wymagają prześwietlenia płuc, a nie może ich kierować na główny budynek. Powinien być osobny aparat przenośny. Tego aparatu nam odmówiono. Inny szpital dostał, a my nie.

Jak wiecie z wiadomości RDN, wczoraj na dąbrowski oddział zakaźny trafił pacjent, który zgłosił się po powrocie z zagranicy. Wcześniej był w przychodni w Żabnie.

Placówka została poddana dezynfekcji, a pacjenci, którzy byli w budynku w tym czasie zostali wysłani do domów. Epidemiolodzy jednak uspokajają, że nie ma powodów do paniki.

Ośrodek zdrowia w Żabnie jest dziś otwarty.

Lekarze apelują, aby osoby powracające z zagranicy, mające jakiekolwiek niepokojące symptomy, dzwoniły do sanepidu lub zgłaszał się bezpośrednio na oddziały zakaźne.

Posłuchaj:
Zbigniew Martyka
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN