Kompromis wokół nowej drogi

05.04.2019

To najważniejsza inwestycja dla południa Małopolski. Jest kompromis między samorządami, które od ponad roku sprzeciwiały się propozycjom przebiegu nowej drogi z Nowego Sącza do Brzeska. Samorządowcy z ośmiu gmin popierają jeden wybrany wariant trasy łączącej Sącz z autostradą A4. 

Trasa, która uzyskała poparcie to kompilacja dwóch wcześniej wybranych wariantów: tzw zielonego i brązowego. Chyba najwięcej wątpliwości co do przebiegu drogi było w gminie Gnojnik. I niektóre z nich – jak mówi szef samorządu wójt Sławomir Paterek – pozostały.

– Można było poprowadzić tak trasę, by ona przebiegała po terenach niezbudowanych, a jednak zostało to nakreślone w terenach, gdzie wiąże się z wywłaszczeniami, więc będziemy tutaj jeszcze dyskutować szukać rozwiązań, chociażby z naszym sąsiadem gminą Nowy Wiśnicz.

Jak podkreśla gospodarz spotkania wójt gminy Iwkowa Bogusław Kamiński wybrane zostało rozwiązanie kompromisowe.

– To jest nowe otwarcie dla naszej gminy. To jest to, co było w średniowieczu, kiedy tędy przechodził szlak węgierski. Tędy przejeżdżali król Bela, królowa Bona. Więc być być może w przyszłości będą przejeżdżać znacząc osoby przez gminę Iwkowa i zapewnimy mieszkańcom lepszy rozwój.

Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha akceptuje miejsce, w którym nowa droga ma połączyć gminy Brzesko i Gnojnik, ale do samego przebiegu ma uwagi.

– Ja oczekiwałbym, że on zostanie skorygowany i znacznej części pójdzie po szlaku starej drogi , oczywiście przy złagodzeniu łuków. Aby odsunąć ją w maksymalny sposób od miejscowości Poręba Spytkowska.

Teraz jest czas na uzgodnienia, związane z decyzją środowiskową dla nowej drogi. Zwykle zajmuje to około roku. Następnie Generalna Dyrekcja Dróg będzie mogła występować o pozwolenie na budowę. Jako termin początku prac wymieniany jest rok 2025. Na budowę nowej drogi do Brzeska rząd zarezerwował niespełna półtora miliarda złotych.

Posłuchaj:
Sławomir Paterek
Bogusław Kamiński
Tomasz Latocha
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Maciej Małozięć
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN