Kończy się kampania wyborcza – do niedzieli cisza wyborcza

19.10.2018

O północy z piątku na sobotę (20.10) w całym kraju zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Oznacza to, że przed niedzielnym głosowaniem zabroniona jest agitacja wyborcza, czyli zachęcanie do oddania głosu na jakikolwiek komitet wyborczy. Kara za złamanie tego zakazu może kosztować nawet 50 tysięcy złotych.

– Naprawdę, to się nie opłaca. Apelujemy do komitetów wyborczych, żeby kilka minut po północy nie naklejać plakatów i nie zakrywać ani zrywać banerów i plakatów. Wyborcy będą już zdecydowani i to niczego nie zmieni – tłumaczyła w porannej rozmowie radia RDN Nowy Sącz, Maria Zięba, dyrektor sądeckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

– Z przykrością muszę stwierdzić, że obwieszczenia organów wyborczych są zaklejane plakatami wyborczymi. Jeśli nie wiemy, w którym lokalu mamy głosować, wystarczy wejść na stronę internetową Krajowego Biura Wyborczego, lub na stronę urzędu miasta lub gminy – dodała.

Aby zagłosować na swojego kandydata, trzeba pójść do odpowiedniego lokalu wyborczego z dokumentem tożsamości czyli dowodem osobistym, prawem jazdy lub paszportem. Żeby głos był ważny, w kratce należy postawić dwie przecinające się kreski, czyli przysłowiowy krzyżyk. Mieszkańcy Nowego Sącza będą głosować na 3 kartach, Ci z ościennych gmin dostaną 4, dodatkowo z kandydatami do rady powiatu.

Posłuchaj:
Maria Zięba
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN