Koniec protestu mundurowych to nie koniec problemów z obsadzeniem patroli

09.11.2018

Podpisane w czwartek późnym wieczorem porozumienie związkowców z MSWiA ma oznaczać powrót policjantów do pracy ze zwolnień lekarskich.

Dla tarnowskiej Policji nie oznacza to jednak końca kłopotów, bo w długi weekend policjanci nie wrócą do pracy.

Jak już informowaliśmy, ponad 40 proc. tarnowskich funkcjonariuszy jest na L4 i na ulicach przez weekend nadal będzie o połowę mniej patroli.

-Tymczasem do obstawienia dojdą jeszcze mecze – przyznaje Paweł Klimek, rzecznik tarnowskiej Policji. – Policjanci, którzy przedstawili L4, nie mogą wrócić, chyba że podejdą do lekarza, gdzie zwolnienia zostanąanulowane czy zostaną uzdolnieni do pracy – tłumaczy Paweł Klimek. – Natomiast będziemy robić wszystko, by policjantów w weekend było na tyle, na ile jesteśmy w stanie ich wystawić, by obstawić mecze, przejazdy kibiców czy święto 11 listopada. Na pewno nie będzie łatwo, na pewno nie jest łatwo. W tej chwili mamy informacje, że zwolnienia lekarskie trwają do 12, 13, najpóźniej do 15 listopada. Po tych okresach myślę, że policjanci wrócą – mówi.

Chorobowe policjantów spowodowało dłuższy czas dojazdu do interwencji, jest również problem z doprowadzeniem na przesłuchania.

– Jeżeli nie mamy policjantów, to musimy sobie tak radzić, żeby byli i tu, i tu – przyznaje Paweł Klimek. – Jeżeli muszą iść na doprowadzenie, to tracimy jakiś zasób patroli. Natomiast nie jest na razie tak aż źle, żeby patrole nie wyjeżdżały i żeby doprowadzenia nie były realizowane. Nie ukrywam, że nie jest łatwo. Jeżeli chodzi o interwencje, to musimy się liczyć z tym, że najpierw pojedziemy do sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia, a potem do mienia. Trzeba się uzbroić w cierpliwość – zapowiada.

Tymczasem policjanci i mundurowi liczą, że porozumienie zostanie zrealizowane.

– Jako zwykły policjant mówię, że fajnie, że doszliśmy do porozumienia i myślę, że w końcu ktoś w ministerstwie zauważył nasze problemy. Czy porozumienie zostanie zrealizowane? Myślę, że tak, ale czekamy do 2019 roku – przyznaje Paweł Klimek.

Przypomnijmy, porozumienie, w którym strony uzgodniły m.in. podwyżki w dwóch transzach – w kwocie w sumie 1155 zł, 100% płatne nadgodziny czy prawo do emerytury po 25 latach służby bez wymogu 55 lat życia., zakończyło półroczny protest w Policji i służbach mundurowych.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN