Kontrowersje wokół dwuosobowych składów Zespołów Ratownictwa Medycznego

15.01.2020

Takie są już w rejonach brzeskim i dąbrowskim. Mieszkańcy boją się, że pomniejszenie składu osobowego wpłynie na jakość usług medycznych i bezpieczeństwo pacjentów.

Krzysztof Krzemień, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, podkreśla, że co prawda wprowadzanie dwuosobowych zespołów dopuszcza Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ale taki zabieg rzeczywiście nie pozostaje bez wpływu na jakość świadczonych przez ratowników usług.

– Obawy są po dwóch stronach – i mieszkańców, i pracowników. W większym zespole pracuje się dużo lepiej, dużo sprawniej, pacjent ma dużo lepszą obsługę. Natomiast w mniejszych składach, wiadomo, tego sprzętu mamy coraz więcej, więc jest obciążenie i fizyczne, i też psychiczne dla pracowników i dla mieszkańców.

Jak dodaje, zmiany te są zazwyczaj wynikają z oszczędności.

– Prawdopodobnie większość przypadków, gdzie w kraju pojawiają się zespoły dwuosobowe, jest podyktowana kwestią finansową. Nakład na ratownictwo medyczne od bodajże jedenastu, dwunastu lat jest na tym samym poziomie.

Według raportu Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych, jakość prowadzenia resuscytacji w zespole dwuosobowym jest nawet o 60 procent niższa niż w zespole trzyosobowym.

W rejonie dąbrowskim funkcjonują składy dwuosobowe, w rejonie brzeskim jeden z trzech zespołów jest trzyosobowy, w rejonie tarnowskim wszystkie zespoły są trzyosobowe i nie ma planów na zmniejszenie tej liczby.

Aktualnie Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych prowadzi rozmowy z Ministerstwem Zdrowia w celu wprowadzenia nowelizacji zapisów dotyczących m.in. zwiększenia minimalnej liczby ratowników do trzech osób.

Posłuchaj:
Krzysztof Krzemień
Anna Szczepanek, fot. zdjęcie ilustracyjne / archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN