Kontrowersyjna podwyżka cen za wywóz śmieci

13.02.2018

Od nowego roku mieszkańcy płacą więcej, a radni domagają się ponownej kalkulacji i obniżki naliczanych kwot. Obecnie za śmieci niesegregowane mieszkaniec Bochni płaci 15 złotych, zaś za selekcjonowane odpady 10,50 złotych miesięcznie.

– Płacimy jak w dużych miastach – mówią rozżaleni mieszkańcy reporterowi RDN. – Płacimy za dużo, poza tym te wszystkie surowce wtórne idą do odzysku. Bardzo drogo jest, bo płaci się za śmieci jak w dużych miastach. W niektórych nawet ościennych gminach jest opłata 9 czy 10 złotych. Nieselekcjonowane śmieci są droższe, ale powinno być max 12 złotych a nie 15. W innych gminach nawet 8 złotych się płaci miesięcznie za wywóz śmieci – dodają.

Zdaniem bocheńskich radnych, najbardziej poszkodowane są wieloosobowe rodziny, a także mieszkańcy bloków. – Trzeba rozważyć możliwość obniżki miesięcznych stawek – mówi radny Zbigniew Włosiński.
– Nie jest to sprawiedliwie naliczana kwota. Być może jeszcze raz ten temat będzie rozpatrzony dokładnie. Żeby to było godnie i sprawiedliwie dla ludzi naliczane. Jeżeli mieszkańcy bloków oddają te śmieci, widać że jest niesprawiedliwe naliczanie względem domów wielorodzinnych – dodaje radny.

Burmistrz Bochni Stefan Kolawiński w rozmowie z reporterem RDN twierdzi, że podwyżkę wymusiła nowa umowa z firmą odbierającą śmieci. – Teraz już nie ma co kalkulować, bo już się odbył przetarg. Firma która wygrała ten przetarg, realizuje swoje zadanie. Nie mamy już pola manewru i jakieś gdybania. Jest umowa która jest zawarta z wykonawcą, na realizację odbioru śmieci i tutaj się nic nie zmieni – wyjaśnia burmistrz.

Mieszkańcy Bochni w 2017 roku płacili miesięcznie za wywóz niesegregowanych śmieci 12 złotych, zaś selekcjonowanych 9 złotych. Sprawą wysokich cen bocheńscy radni mają się zająć podczas lutowej sesji Rady Miasta.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Zbigniew Włosiński
Stefan Kolawiński
Grzegorz Golec
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy