Kontrowersyjny honorowy obywatel Tarnowa, czy wciąż nim będzie?

06.02.2019

Czy Józef Breinl straci tytuł honorowego obywatela Tarnowa? Żyjący w XIX wieku starosta tarnowski był z pochodzenia Czechem.

Jak wykazują dokumenty historyczne, niechlubna działalność starosty związana jest z powstaniem chłopskim w 1846 roku. Wtedy chłopi rozpoczęli okradanie dworów wraz z bestialskim mordem szlachty.

Tarnowski starosta podburzał chłopów do tych czynów – mówi historyk Antoni Sypek. – Złowrogą rolę, w podburzaniu chłopów na konspirującą szlachtę powiatu tarnowskiego, miał właśnie starosta Józef Breinl. Urodzony w Pradze, był urzędnikiem monarchii. Swoją polityką antypolską na tym wysokim stanowisku starosty tarnowskiego, idealnie zrealizował i podburzył chłopstwo tarnowskie.

Uchylić tytuł honorowego obywatela miasta mogą radni na wniosek prezydenta. – Obecnie tarnowski magistrat poszukuje dokumentów – tłumaczy Lucyna Bielatowicz, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej. – Urząd Miasta Tarnowa nie posiada żadnych dokumentów, że ta osoba jest honorowym obywatelem naszego miasta. Sprawa jest aktualnie przez nas analizowana. O wynikach ustaleń niezwłocznie poinformujemy mieszkańców.

Na ślad tytułu nadanego tarnowskiemu staroście wpadł historyk Mieczysław Czosnyka, podczas badań w Bibliotece Jagiellońskiej.

W „Szematyzmie galicyjskim na rok 1852” zamieszczona jest krótka wzmianka o honorowym tytule dla Józefa Breinla.

Posłuchaj:
Antoni Sypek
Lucyna Bielatowicz
administrator, fot. Paweł Topolski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Przegląd prasy katolickiej - Dorota Kunc, ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30