Koronawirus a bezdomni

25.03.2020

Epidemia COVID-19 stanowi szczególne zagrożenie dla osób bezdomnych, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem. W ośrodkach dla nich przeznaczonych obowiązują zaostrzone środki kwarantannowe.

Jak mówił nam Jerzy Maślanka, dyrektor Schroniska Dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie, ośrodek wprowadził wiele obostrzeń już od czasu pierwszych informacji o zarażeniach w kraju.

Na zlecenie Wojewody Małopolskiego utworzono m.in. noclegownię z możliwością całodziennego pobytu dla osób bezdomnych. Jednak osoby te nie zawsze stosują się do warunków pobytu i przemieszczają się, mając kontakt z różnymi środowiskami.

– Utworzyliśmy noclegownię w systemie 24-godzinnym. Jest to i dobre, i trudne dla nas, bo mamy dodatkowe, tak jak dzisiaj, 30 osób w schronisku. Staramy się ograniczyć kontakty, prosimy te osoby, żeby jednak ograniczyć kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. – Wprowadziliśmy ogólnodostępne środki żelowe, całkowity zakaz odwiedzin, ośrodek został po części zamknięty – drzwi są zamknięte na klucz i wejście i wyjście odbywa się tylko pod ścisłą kontrolą personelu – mówi Jerzy Maślanka.

Wchodzącym do ośrodka mierzona jest również temperatura ciała, placówka jest też regularnie ozonowana, a personel jest wyposażony w okulary, maski i rękawiczki. Utworzona jest również izolatka.

Schronisko dysponuje 80 miejscami stałymi, z których wszystkie są obecnie zajęte. Noclegownia jest w stanie pomieścić 20 osób. Już teraz korzysta z niej więcej osób niż przewidywano.

Ośrodek złożył w piątek prośbę o wsparcie do Urzędu Miasta Tarnowa. Jak mówi Jerzy Maślanka, miasto obiecało m.in. zabezpieczenie placówki w środki higieny osobistej.

Posłuchaj:
Jerzy Maślanka
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - ks. Piotr Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN