Kresowiacy dostali paczki na święta [ZDJĘCIA]

11.12.2017

Drogi bez asfaltu i oświetlenia, dachy kryte azbestem – tak wciąż wyglądają polskie wsie na Ukrainie. To do nich trafiają świąteczne paczki z Tarnowa.

Spod Lwowa wróciła właśnie delegacja uczniów tarnowskich szkół, Gminy Tarnów oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. Towarzyszyła im reporterka RDN. – Za wschodnią granicą żyje się ciężko, sytuację ratują wyjazdy za pracą do dużych miast – mówią kresowiacy. – Nasza pensja jest bardzo niska, od pół do półtora tysiąca hrywien. Dzięki Polsce pojechałam do pracy, blisko mamy, moja rodzina tam jest. U nas by było o wiele ciężej, gdyby nie Polska – dodają.

Na masowych wyjazdach za granicę cierpią przede wszystkim dzieci. – Wyjeżdżają ojcowie ale i matki – mówi dyrektor polskiej szkoły w Strzelczyskach pod Lwowem Alicja Bałuch. – Mam w drugiej klasie taką dziewczynkę, której mama wyjeżdża cały czas do Polski i ona mi opowiada, kiedy wróci, co jej tam kupi. Widać, że dziecko od wyjazdu mamy już czeka na jej powrót do domu – opowiada dyrektorka.

Różnicę w poziomie życia widać zaraz po przekroczeniu granicy – mówi wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, który od blisko dwudziestu lat współorganizuje pomoc dla rodaków na kresach. – Zaraz za granicą widać diametralną zmianę. Infrastruktura, drogi, budownictwo, widać tutaj, że poziom życia jest po prostu inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni – dodaje wójt.

Do polskich rodzin trafiło w sumie około tysiąca paczek. Podarki w sklepach zbierali przede wszystkim uczniowie VII Liceum, Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych oraz Szkoły Podstawowej Nr 9 w Tarnowie. Więcej o tym w Pulsie Regionu o 16.20 oraz w świątecznej ramówce RDN.

Posłuchaj:
Kresowiacy
Alicja Bałuch
Grzegorz Kozioł
Dorota Kunc, Na zdjęciu Urszula i Marian Dziedzicowie ze Strzelczysk
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Malec-Lech
play
Słowo za Słowo (NS)- Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN