W Krynicy więcej za śmieci, ale problem jest ogólnopolski

18.06.2020

Kryniccy radni przegłosowali na ostatniej sesji uchwałę dotyczącą podwyżki opłat za odbiór śmieci z 5 na 7 zł od metra sześciennego zużytej wody. – Nie mogliśmy postąpić inaczej – wyjaśnia burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba.

– Niestety ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach wymaga, by system się samo bilansował, czyli ilość wpłat od mieszkańców powinna wystarczać na wartość zbiórki i zagospodarowania odpadów. Tendencja ogólnopolska niestety jest taka, że wszędzie to rośnie, po 100%, a nawet więcej. U nas dzięki temu, że zmieniliśmy metodę rozliczania, ta podwyżka nie jest aż tak wysoka – dodaje Piotr Ryba.

Na początku roku w gminie Krynica wprowadzono nową metodę rozliczania opłat za śmieci, która obliczana jest na podstawie zużytej wody. Dzięki temu możliwe jest pobieranie opłat za śmieci choćby od właścicieli apartamentów, którzy do tej pory wynajmowali je turystom, nie płacąc jednak za śmieci przez nich generowane. Miejscowi, którzy składali natomiast deklaracje śmieciowe zgodnie z prawdą, zmiany nie odczuli.

Według krynickiego włodarza jedyną możliwością na zahamowanie dalszego wzrostu opłat za śmieci są rozwiązania ustawowe. – Jeżeli nie będzie zespołu spalarni na terenie Polski, jeżeli nie będzie cen maksymalnych, które można narzucić za zagospodarowanie odpadów i ten system nie będzie szczelny, to tendencja wzrostowa, póki co się nie zmieni – mówi Piotr Ryba.

Posłuchaj:
Piotr Ryba
Marek Jaśkiewicz, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Kmita
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN