Kryzys śmieciowy w Tarnowie zażegnany

14.03.2019

Remont płyty Rynku nie będzie przesuwany. Zamrożone natomiast zostają remonty na kilku ulicach – Krasińskiego, Kraszewskiego, Westerplatte, Skowronków, Chrząszcza, Ochronek, Bocznej i Wiśniowej.

Będą również cięcia w wynagrodzeniach administracji urzędu. Nie będzie też na razie robione zadaszenie trybun na stadionie przy Pilsudskiego.

Radni zgodzili się, by w ten sposób zabrane pieniądze z inwestycji miasto dołożyło do brakujących kilku milionów zł w opłatach od mieszkańców za śmieci.

Jak zaznacza Sławomir Kolasiński, skarbnik miasta,  działanie to jest niezgodne z prawem, bo ustawa zabrania gminie dopłacać do gospodarki odpadami. – W tej chwili jest kontrola RIO i mamy już pytanie, dlaczego dopłacamy do tego systemu. Karą może być skierowanie sprawy do rzecznika dyscypliny finansów publicznych –  dodaje skarbnik.

Jak przyznaje prezydent Roman Ciepiela, kryzys śmieciowy został zażegnany.

Ma jednak nadzieję, że temat podniesienia opłat za śmieci wróci niebawem na sesję.

– Uchwała daje nam dyspozycje do zawarcia wszystkich umów z firmami zajmującymi się śmieciami. Nie zlikwidowaliśmy jednak deficytu. Chcemy rozwijać miasto, by inwestycji było jak najwięcej, więc nie możemy godzić się na to, żeby zabierać  z remontu ulic na gospodarkę odpadami – dodaje prezydent.

Tymczasem mieszkańcy ulic, których remont został wstrzymany muszą uzbroić się w cierpliwość. Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej, wierzy, że jest to rozwiązanie przejściowe.

Jak dodaje, jest to „pokłosie braku dialogu prezydenta”. – Większą część odpowiedzialności za tę uchwalę wzięła Koalicja Obywatelska. Jest to pokłosie braku dialogu w sprawie śmieciowej prezydenta. Liczę na to, że ta sytuacja da prezydentowi do myślenia, że rozmowa i poszukiwanie kompromisu to również jest słuchanie, a nie stawianie sprawy na ostrzu noża – komentuje przewodniczący Rady.

Na razie ograniczeń w wywozie śmieci ma nie być.

Temat jednak wróci po podpisaniu umowy z MPGK na segregację i wywóz śmieci poza Tarnów.

Jeśli kwota będzie większa, pieniędzy może znów brakować.

 

Posłuchaj:
Sławomir Kolasiński
Roman Ciepiela
Jakub Kwaśny
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy