Kurier – głośny film z wątkiem tarnowskim

15.03.2019

Obraz od dzisiaj na ekranach. Główny motyw stanowi historia Jana Nowaka Jeziorańskiego – kuriera z Warszawy, który swoją misję w czasie drugiej wojny światowej rozpoczął w podtarnowskiej Wał – Rudzie.

W nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku przyleciał na pokładzie samolotu Dakota z Anglii, skąd, w trudnych, wojennych, warunkach, wyruszył do okupowanej stolicy Polski.

Starsi mieszkańcy Wał Rudy, z którymi rozmawiał reporter RDN, pamiętają bohaterską akcję partyzantów.

Z ich relacji wynika, że nikt wtedy nic nie mówił o pasażerach samolotu.

– Tam za Wał – Rudą, w tym lesie, wtedy partyzantka i Armia Krajowa. Oni z Pułtuska wieźli pocisk na furmankach. O tym że wylądował tu Jan Nowak Jeziorański to nikt nie mówił. W czasie tej akcji pomagali ludzie. Ze stodoły brali deski i układali na lądowisku, żeby samolot wylądował i wystartował. Co roku są uroczystości upamiętniające te wydarzenie. Tam przy pomniku w Wał – Rudzie, gdzie lądowała Dakota.

Jan Nowak – Jeziorański, kilka dni po wylądowaniu dotarł jako ostatni emisariusz do Warszawy. Przebywał tam w czasie powstania warszawskiego. Jednak kilka dni przed jego upadkiem, wrócił do Anglii z dokumentami i zdjęciami opisującymi te tragiczne wydarzenia.

Historię będzie można zobaczyć już od piątku w kinach w całej Polsce, kiedy zaplanowano premierę filmu „Kurier”.

Posłuchaj:
Mieszkańcy Wał-Rudy
Grzegorz Golec
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy