Nie lekceważmy ostrzeżeń podawanych w alertach RCB!

11.02.2020

Od kilku dni mieszkańcy regionu otrzymują od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa sms-owe komunikaty ostrzegające o silnym wietrze, a także marznących opadach deszczu.

Często jednak ostrzeżenia bywają lekceważone. Reporter RDN pytał tarnowian czy przywiązują wagę do alertów RCB.

– No nie jakoś mocno, ale myśli się o tym jak się wychodzi i tak dalej. – Zwracam, zwracam. Myślę gdzie postawić samochód. -Raz się sprawdza, raz się nie sprawdza. Warto to brać pod uwagę, ale nie sugerować się tym jakoś bardzo. – Zawsze gdzieś tam w głowie jest jakieś ostrzeżenie, że się jednak zwraca na to uwagę, że się może coś dziać. -Pasowałoby sprawdzić na internecie na przykład, porównać prognozy pogody i wtedy się pokierować własnym umysłem też troszkę i ewentualnie posłuchać tego co pisze w tym sms-ie.

Skutków wichur, które przetaczają się przez Europę doświadczyli także mieszkańcy regionu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podtrzymuje ostrzeżenie II stopnia przed silnym wiatrem dla południowej części Małopolski.

O tym jak tragiczne może okazać się lekceważenie komunikatów o zagrożeniu pokazuje ostatnia tragedia z Bukowiny Tatrzańskiej. Silny wiatr zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego na Rusińskim Wierchu, jego elementy spadły na grupę osób.

Tragiczne żniwo zebrała też sierpniowa burza w Tatrach, przed którą ostrzegano kilka dni wcześniej.

Obecnie z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa możemy otrzymywać powiadomienia o złych warunkach atmosferycznych, pożarach, a także o epidemiach czy zagrożeniu terrorystycznym.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Józef Knapik
play
Słowo za słowo - Józefa Szczurek-Żelazko
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN