Liczba bezrobotnych w powiecie tarnowskim wciąż spada

06.01.2020

Stopa bezrobocia pod koniec roku 2019 kształtowała się na poziomie 5,4 %, w samym Tarnowie 4,2 %. To o połowę mniej w stosunku do roku 2014.

Nie brakuje też propozycji pracy. Aktualnie Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie dysponuje ofertami na przeszło 170 miejsc.

W szczególności są to oferty pracy w branży transportowej, dla kierowców, podobnie jak oferty pracy w branży budowlanej, chociaż w większości to praca w delegacji. Dysponujemy ofertami pracy dla nauczycieli, poszukiwani są również inżynierowie z wyższym wykształceniem. Te oferty pracy, które się pojawiają, to oferty, które przewijają się przez cały rok i to zapotrzebowanie jest wciąż rosnące – mówi Angelika Bilska, zastępca dyrektora ds. rynku pracy.

Podobnie jak w 2018, w roku 2019 wśród zawodów deficytowych byli m.in. cukiernicy, brukarze, cieśle, fryzjerzy, kelnerzy i barmani, kierowcy autobusów, kosmetyczki, lakiernicy, logopedzi, magazynierzy i piekarze.

Zawody najliczniej reprezentowane wśród bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy to specjaliści ds. administracji, sprzedawcy i kucharze. To często osoby, które nie pracowały w zawodzie, bądź mają dużą przerwę w jego wykonywaniu.

Pracodawcy często wymagają, aby takie osoby posiadały doświadczenie w danym zawodzie oraz umiejętności dostosowane do potrzeb rynku.

Zatrudniający mogą szkolić pracowników w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, sami bezrobotni natomiast mogą się przekwalifikować, bądź poszerzyć swoje kwalifikacje w ramach szkoleń grupowych w Urzędzie Pracy lub w ramach szkoleń indywidualnych.

Posłuchaj:
Angelika Bilska
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN